Któż z nas nie chciałby znaleźć ukrytego skarbu? W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów doskonale bawić się będą zarówno mali jak i duzi odkrywcy. Przewodnik zabierze Was do krainy garncarzy, hutników, czy kowali — rzemieślników, którzy w dawnych czasach tworzyli narzędzia wydobywcze.

Jedyny skansen w Karkonoszach, gdzie można samodzielnie wykonać monetę w starej, sfatygowanej mennicy. Dla dzieci doskonałą rozrywką będzie jazda na drewnianych taczkach, których używano w dawnych czasach.

Ci z Was, którzy zechcą zostać sudeckimi Walończykami, będą mieli okazję nie tylko obejrzeć, ale także wykorzystać stare, wydobywcze maszyny. Mniej zuchwałym Osada proponuje spacer po przepięknym miejscu, zakończony dobrą kawą lub herbatą.

Dla śmiałków, którzy nie boją się ciemności, możliwe jest zorganizowanie nocnego zwiedzania przy blasku pochodni, które zwieńczone zostanie biasiadą przy ognisku.

Warto mieć na uwadze, że “Tygiel” (z taką nazwą skansenu także można się spotkać) jest jedną z części pierwszego europejskiego Szlaku Twardych Zawodów, który zrzesza specjalistów zajmujących się szkłem, kamieniem i żelazem.

zdjęcie pobrane ze strony zelaznytygiel.pl

 

Bilety:

Indywidualne:

  • normalny – 14 zł
  • ulgowy – 12 zł
  • rodzinny – 12 zł

Cena warsztatów – 12 zł/osobę

 

Grupy zorganizowane (rezerwacja telefoniczna)

  • normalny – 12 zł
  • ulgowy 10 zł

 

Poczęstunek po zwiedzaniu? Istnieje taka możliwość. Uczestnicy, po wcześniejszym złożeniu zamówienia mogą otrzymać pajdę chleba naturalnego na zakwasie z pysznym masłem!

Godziny otwarcia

Indywidualne zwiedzanie osady

  • w weekendy od 30 kwietnia do 30 czerwca – 10:00 do 16:00
  • w wakacje – 6 dni w tygodniu (niedziele nieczynne) od 10:00 do 16:00

 

O 15:00 ostatnie wejście. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o pełnych godzinach

Grupy zorganizowane

Możliwość zwiedzania 7 dni w tygodniu, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem — ok. 1 godziny.

Przy mocnych opadach deszczu skansen jest zamknięty dla odwiedzających.

 

Podczas zwiedzania warto się skupić, ponieważ na końcu wycieczki odbywa się Quiz, w którym można wygrać nagrody — niespodzianki!