Szrenica jest jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów w okolicach Szklarskiej Poręby. Jego wysokości wynosi 1362 m n.p.m. Chcąc dostać się do niego można z powodzeniem wybrać jeden ze szlaków pieszych lub krzesełkową kolej linową, która prowadzi do schroniska górskiego „Szrenica”. Na szczycie znajduje się także obserwatorium klimatologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Schronisko na Szrenicy zostało wybudowane w latach 20. XX wieku. Koszt stworzenia tego miejsca pokryto ze składek społecznych. Po strawieniu przez pożar otwarto je ponownie dopiero w 1992 roku, jako miejsce prywatne. Baza noclegowa liczy tutaj 90 miejsc. Właściciele przyjmują nie tylko grupy zorganizowane, ale także indywidualnych turystów, którym zależy na miłej atmosferze, przytulnym miejscu do spania i domowej kuchni. Schronisko jest czynne przez cały rok.
Decydując się na wycieczkę na Szrenicę nie można przejś obok obiektów skalnych takich jak Trzy Świnki, Końskie Łby, czy Twarożnik. Co więcej — szczyt jest doskonałą bazą wypadową dla narciarzy. Tutaj bowiem zaczynają się nartostrady:
- stok slalomowy Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Puchatka, Bystrej oraz Śnieżynki;
- czarna Flisowska, tzw. “Ściany:
- Lollobrygida 4400m.
Łącznie narciarze mają do dyspozycji ponad 20 km nartostrad, które obsługiwane są przez SKI ARENA SZRENICA.
Osoby, któe cenią sobie aktywny wypoczynek na pewno ucieszy fakt, że do centrum Szklarskiej Poręby ze Szrenicy idzie się ok. 1,5 godziny. Na Wodospad Kamieńczyka spacerowiczów czekaj godzinna wycieczka, a na dojście na Śnieżkę należy poświęcić około 6 godzin. Jak zatem widać — aktywne osoby z pewnością spędzą tutaj przyjemnie czas.
Szlak na Szrenicę
Aby dojść na Szrenicę, trzeba kierować się czerwonym lub zielonym szlakiem. Ten pierwszy prowadzi szczytami id Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu. Dla bardziej wymagających osób przygotowano także dość trudną (częściowo jest to stromy szlak) propozycję wędrówki od Szklarskiej Poręby — najpierw Drogą Czeską, a następnie obok Wodospadu Kamieńczyka na Halę Szrenicką i stamtąd dalej na Szrenicę.
Turystom, którzy cenią sobie łagodniejsze nachylenie trasy proponujemy trasę z Jakuszyc (można podjechać koleją izerską, jadącą ze Szklarskiej do Harrachowa) szlakiem zielonym aż do Hali Szrenickiej, a potem kawałek bardziej stromym szlakiem czerwonym na Szrenicę. Uwaga – szlak jest wygodny, ale tylko w okresie suchym, bezdeszczowym – po opadach lub roztopach staje się bardzo grząski.