Kamieńczyk to najwyżej położony po stronie polskich Karkonoszy wodospad. Położony jest na wysokości 846 n.p.m. Jego łączną wysokość wynosi 27 m. Przepływająca przez niego woda spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, którego długość sięga około 100 m. Otaczające go skały sięgają od 20 do 30 m wysokości. Ciekawostką jest to, że pod środkową kaskadą znajduje się jaskinia (po części sztucznie stworzona) „Złota Jama”.

Przy wodospadzie działa prywatne schronisko „Kamieńczyk”, które oferuje nie tylko tanie noclegi, ale także pyszne posiłki i napoje, jak również możliwość kupienia pamiątek w działającym przy nim sklepiku.

Osoby, które lubią aktywny wypoczynek na pewno ucieszy fakt, że obok wodospadu biegnie szlak czerwony, który prowadzi turystów w wyższe partie gór. Spod Wodospadu Kamieńczyk Głównym Szlakiem Sudeckim można dojść na Halę Szrenicką (2,4 km), Szrenicę (3,5 km), a dalej szczytami Karkonoszy do Śnieżnych Kotłów i dalej na Śnieżkę (23,5 km).

Chcąc obejrzeć cały Wodospad, należy zejść na specjalnie wybudowany taras. Tutaj należy mieć na uwadze, że wejście jest dodatkowo płatne. Przy kasie oprócz opłaty należy pobrać kask, który chroni głowę przed ewentualnym bezpieczeństwem.

Jaką drogą dojść do Wodospadu Kamieńczyka?

Jeżeli chcą Państwo dojść do Wodospadu Kamieńczyka, musicie mieć na uwadze, że prowadzi do niego wiele szlaków. Chcąc pokonać jak najkrótszy odcinek warto wybrać się na szlak, który rozpoczyna się na parkingach, które znajdują się przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie. Droga, którą trzeba pokonać ma jedynie 4 km. Początkowy szlak jest bardzo łagodny, dzięki czemu pokonuje się go bardzo szybko. Pod koniec wyprawy czekaj na turystów spore wzniesienie, które wyłożono kamieniami. Cała trasa zajmuje około 1,5 godziny.

Osoby, które lubią piesze wędrówki po leśnych ścieżkach, powinny wybrać szlak czarny, który biegnie wzdłuż dolnej stacji Kolei Linowej „Szrenica”. Trasa ta jest niezwykle przyjemna i wiedzie leśną drogą.

Turyści, którzy wolą dłuższą drogę, a Wodospad Kamieńczyka ma być dla nich stacją końcową, mogą wybrać się na niego szlakiem prowadzącym od Szrenicy.

Jak widać powyżej — każdy, kto lubi aktywnie spędzać czas z pewnością będzie zadowolony z wyprawy na Wodospad Kamieńczyka. Na trasach prowadzących do tego miejsca doskonale poczują się zarówno początkujący, jak i wprawni traperzy.