Wodospad Szklarki i Schronisko Kochanówka to kolejny punkt na mapie Karkonoszy, który koniecznie trzeba odwiedzić. Jest to propozycja krótkiej i niezbyt trudnej trasy, na której z powodzeniem poradzą sobie nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wodospad Szklarki położony jest w Karkonoskim Parku Narodowym, na terenie gminy Piechowice.

Decydując się na wycieczkę w te partie Karkonoszy, warto mieć na uwadze, że do wodospadu Szklarki można dojść różnymi szlakami. Niebieski szlak najczęściej wybierany przez turystów biegnie z Piechowic. Czarny szlak prowadzi ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Ewentualnie można także wybrać szlak zielony, który później łączy się z czarnym w Szklarskiej Poręby Górnej.

Najkrótsza trasa na Wodospad Szklarki

Najłatwiejszą opcją dotarcia do Wodospadu Szklarki jest spacer, który rozpoczyna się od parkingu położonego zaledwie 300 metrów od miejsca docelowego. Sam Parking położony jest pośrodku drogi między Piechowicami a Szklarską Porębą. Można tutaj odnaleźć nie tylko miejsca dla samochodów i autobusów, ale także wiele stoik z pamiątkami.

Przy samym parkingu zaczyna się szlak, który prowadzi do Wodospadu Szklarki. To tutaj łączą się w jedno rzeka Kamienna oraz Potok Szklarki. Trasa do Wodospadu prowadzi przez most usytuowany nad rzeką. To właśnie tutaj w punkcie informacyjnym należy uiścić opłatę za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Idąc dalej mija się kolejny most, który zbudowano nad Potokiem Szklarki. Właśnie tutaj znajduje się drogowskaz, kierujący turystów na dwa szlaki — niebieski i czarny, którymi bez problemu można dojść do punktu docelowego — Wodospadu Szklarki. Cała trasa biegnie przez malowniczy wąwóz, gdzie przeważają drzewa liściaste, w towarzystwie kojąco szumiącego potoku. Godne uwagi jest to, że przed dojściem do celu można podziwiać ciekawe formacje skalne, których sporo można spotkać w Karkonoszach.

Przechodząc dalej napotykamy na trzeci most, za którym znajduje się Wodospad Szklarki oraz schronisko Kochanówka. Tuż za nim znajduje się przepiękny wodospad, przy którym wybudowano taras widokowy. To właśnie na nim o każdej porze roku można podziwiać nie tylko to wyjątkowe miejsce, ale także zmieniającą się przyrodę.