Zdjęcie pobrane ze strony www.hutajulia.com

Wycieczka do Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach to nie lada gratka dla pań. To właśnie w tym miejscu splata się jednocześnie historia szklarstwa, ręcznej produkcji i przepięknych arcydzieł.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Ponieważ ścieżka turystyczna, jaka została w nim wytyczona pozwoli nam przeżyć niezapomniane chwile. Huta Julia to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym ręcznie produkuje się szkło kryształowe. Każdy produkt wychodzący spod ręki rzemieślników jest nie tylko ręcznie formowany, ale także odpowiednio szlifowany, dzięki czemu na rynku nie spotka się drugiego takiego samego.

Pojawiając się w hucie można obserwować ręczny proces produkcji szklanych elementów, a także wziąć udział w warsztatach, na których samodzielnie nauczymy się wytwarzać szklane elementy. Będzie to nie lada gratka dla kobiet i dzieci, którym prace manualne nie są obce.

Całość wycieczki została zaplanowana w sposób, który pozwala turyście przejść przez wiele działów huty, począwszy od miejsca, w którym doświadczeni rzemieślnicy poprzez dmuchanie formują gorącą masę szklaną, tworząc określone kształty, poprzez miejsce, gdzie wydmuchane arcydzieła są szlifowane, a skończywszy na stanowiskach, na których pięknie zdobi się każdy produkt.

Wybierając wycieczkę z przewodnikiem można posiąść wiedzę o historii, czy technologii wytwarzania, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kryształu i jego produkcji. Jak zatem widać — wizyta w hucie jest idealnym pomysłem na niepogodę.