Narty biegowe — trasy Szklarska Poręba i okolice

Stoki narciarskie to nie dla Was? Zastanawiacie się, gdzie moglibyście pobiegać na nartach lub rakietach śnieżnych? Rozwiewamy Wasze wątpliwości. Przyglądając się Szklarskiej Porębie i jej okolicom okazuje się, że nie tylko w Jakuszycach, królestwie nart biegowych, można oddać się temu sportowi. Wiele tras biegowych znajduje się bowiem na naszych terenach. Gdzie ich szukać? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Sport w Karkonoszach — nie tylko piesze wędrówki

Karkonosze są przepięknym górzystym terenem, który turyści chętnie odwiedzają zarówno latem, jak i zimą. O ile latem można wybrać się na wiele pieszych wycieczek (najciekawsze propozycje znajdziecie na naszej stronie ), o tyle zimą króluje tu wszechobecne narciarstwo — nie tylko jazda na stoku, ale także biegówki. Osoby, które raz spróbowały tego sportu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest on o wiele lepszy, niż zjazdy na stoku. Jazda biegowa na nartach angażuje bowiem wszystkie mięśnie, co z pewnością pozwala stracić więcej kalorii. Nie ulega także wątpliwości, że jazda na biegówkach jest bezpieczniejsza od zjazdów na stoku, co może być kartą przetargową dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nartami. Dość jednak o zaletach jazdy na biegówkach. Czas przejść do sedna. Gdzie można jeździć na nartach biegowych w Szklarskiej Porębie i okolicach?

Szklarska Poręba i Jakuszyce — jakich tras można spodziewać się w tych miejscach?

Jakuszyce i Szklarska Poręba to dwa miejsca, w których nie można się nudzić zimową porą. W miejscowościach tych z powodzeniem można oddać się białemu szaleństwu. Doskonałe położenie obu miejsc sprawia, że miłośnicy narciarstwa mogą szaleć na stokach i trasach biegowych aż do wiosny.

Decydując się na bieganie na nartach w okolicach Szklarskiej Poręby i Jakuszyc, należy mieć a uwadze, że każdy znajdzie tutaj trasę dla siebie, ponieważ przygotowano miejsca o różnych stopniach trudności. Ich łączna ilość to ponad 100 km. Jak zatem widać, nikt nie będzie się tutaj nudził. Dla osób, które pierwszy raz założą narty biegowe ważny komunikat: podczas biegania obowiązuje ruch prawostronny!

A teraz przejdźmy do sedna — gdzie można biegać na nartach? Poniżej przedstawiamy trasy.

Trasy dla początkujących biegaczy

  • trasa PKO BP — jest to trasa dla początkujących, która ciągnie się od Polany Jakuszyckiej, przez trasę Brodzką, a kończy się na rozdrożu pod Działem Izerskim
  • trasy inhalacyjne PZU Życie (A, B, C, D) – są to trasy o różnym stopniu trudności, co oznacza, że doskonale będą się na nich bawić zarówno początkujący, jak i zaawansowani biegacze. Cała trasa podzielona jest na cztery części. Czwarta — trasa D jest najtrudniejszą i od narciarzy wymaga umiejętności zjazdowych. Całość rozpoczyna się na rozdrożu pod Działem Izerskim.
  • trasa Marszałkowska — jest to trasa idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami biegowymi. Łatwy zjazd rozpoczyna się na Polanie Jakuszyckiej, a kończy na Łące Maliszewskiego.
  • Czarny Kamień — trasa rozpoczyna się na Łące Maliszewskiego (855 m n.p.m.) – przy mostku znajdującym się na rzece Kamiennej. Trasa doskonale sprawdzi się w zimie dla osób początkujących, a latem dla wyrwanych i aktywnych piechurów (doskonała na spacer z dzieckiem). Szlak biegnie wzdłuż rzeki Kaniennej. Na początku narciarze mogą podziwiać wyrobisko torfowe zwane „Bagniskiem”. Nieco dalej droga łączy się z trasą biegową PKO BP. Biegnąc dalej na wschód mija się niewielkie wzniesienie — Spław, gdzie można podziwiać niewielką grupę przepięknych skałek. Po przebyciu kilkuset metrów dociera się nad Czerwony Potok, a następnie biegnąc łagodnym zejściem do kopalni granitu „Wiciarka”. Trasa kończy się przy czynnej kopalni “Izer Granit”, znajdującej się w okolicy Osiedla Huty.

Trasy dla średnio zaawansowanych

  • Koziniec — jest trasą dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy biegowych. prowadzi przez lasy. Jej początek znajduje się na rozdroży pod Działem Izerskim, a koniec Przy Graniczniku. Po drodze można minąć Orle i pobiegać wokół Kozinica. Trasa często nazywana jest „Trasą sygnałów dnia”. Jej niezwykłość podkreślają przepiękne widoki.
  • Izerska Hala — szlak biegowy rozpoczyna się Nad Kamionkiem. Dzięki temu, że droga biegnie przez schronisko Chatka Górzystów, narciarze mogą odpocząć i napić się ciepłej herbaty. Decydując się na tę trasę, można zobaczyć przepiękny krajobraz. Wiedzie ona bowiem przez Dziczy Jar, Halę Izerską, a także Rezerwat Torfowiska Doliny Izery. Cała trasa jest dość płaska, dzięki czemu można nie tylko na niej spokojnie pobiegać na nartach, ale także pochodzić latem jako pieszy turysta.
  • Krogulec — jej początek to Rozdroże Miedziane, a koniec to tzw. Samolot. Wybierając trasę z Góry Krogulec, narciarze mogą liczyć na przepiękne widoki na Góry Izerskie.
  • Wołga, Górny dukt Końskiej Jamy — proponowana trasa zapętla się — jej początek to „Spotkanie”. Następnie wiedzie przez Cichą Równię, Kamienny Kamień, aż do „trasy wiosennej”. Jej cechą charakterystyczną jest różny stopień trudności na poszczególnych odcinkach. Warto mieć na uwadze, że na końcowym odcinku wymaga od narciarzy umiejętności zjazdowych.
  • Trasa Elektrowni Turów — szlak biegowy rozpoczyna się pod Cichą Równią, a następnie ciągnie się wzdłuż Jeleniej Łąki i starej Drogi Celnej. Punktem końcowym jest natomiast Na Kamionkiem.
  • Trasa Radiowej Jedynki — nazywana również Zielono — Żółtą. Szlak rozpoczyna się od Polany Jakuszyckiej i wiedzie przez Rozdroże pod Cichą Równią. Częściowo narciarze zahaczają również o Kopalnię Turów, Elektrownię Turów, aby ponownie powrócić na Rozdroże pod Cichą Równią, a następnie na Polanę Jakuszycką. Na tej trasie trzeba uważać na psie zaprzęgi.
  • Trasa Bez Łaski — choć jest to trasa dla średniozaawansowanych, należy mieć na uwadze, że w końcowym odcinku jest stosunkowo trudna. Biegnie od Mostu na Kamiennej do Rozdroża pod Cichą Równią.

Trasy dla zaawansowanych biegaczy

  • Trasa Jeleniogórska — jest niezwykle kręta i zawiła, dlatego powinni wybrać się na nią jedynie narciarze, którzy mają już określone umiejętności. Ścieżka zaczyna się w punkcie orientacyjnym „Samolot” i kończy się w punkcie „Spotkanie”. Jadąc tą trasą można zobaczyć Cichą Równię, Kamienny Kamień oraz zwiedzić „trasę Wiosenną”. Z tą trasą z pewnością poradzi sobie zaawansowany narciarz. Mogą ją także wypróbować średnio zaawansowane osoby.
  • Trasa KGHM Polska Miedź — ze względu na różnicę wzniesień, tę trasę powinny wybierać osoby zaawansowane. Szlak narciarski rozpoczyna się „Nad Kamionkiem” na wysokości 825 m n.p.m., a kończy w punkcie orientacyjnym „Samolot” – 995 m n.p.m. Warto mieć na uwadze, że choć trasa jest męcząca, piękne widoki, jakie wokół niej się rozpościerają, rekompensują biegaczom wszechogarniające zmęczenie.
  • Trasa Nowa Górna — trasa wymaga sporych umiejętności i wytrzymałości, dlatego zaliczana jest do szlaków trudnych, które są przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy biegowych. Jej początek to Most na Kamiennej. Trasa wiedzie dookoła, sięgając aż Zakrętu Śmierci, a następnie biegnie dalej do Rozdroża pod Cichą Równią. Warto mieć na uwadze, że na trasie bardzo często spotyka się psie zaprzęgi, dlatego trzeba na nie uważać.

Nie tylko Szklarska Poręba i Jakuszyce — Karpacz także może pochwalić się trasami biegowymi dla narciarzy

Karpacz jest wysoko położonym miastem u podnóża Karkonoszy, które głównie kojarzone jest ze Śnieżką. Niemniej jednak również tutaj można odnaleźć kilka tras biegowych, choć jest ich znacznie mniej niż w Jakuszycach i Szklarskiej Porębie. Wszystko za sprawą typowo górskiego ukształtowania terenu. Niemniej jednak swoją uwagę warto skupić na:

  • Równi pod Śnieżką — trasa, która biegnie przez Karkonoski Park Narodowy. Trasa swój początek ma przy górnej stacji kolei na Kopę. Punktami, które miną biegacze są: Dom Śląski, Spalona Strażnica, Pod Małym Szyszakiem, a także czeskie schronisko Lucni Bouda. Dla osób które zwracają uwagę na kolory szlaków wiadomość jest taka, że ta trasa biegowa oznaczona została kolorem pomarańczowym.
  • Trasa przy Ośrodku Wypoczynkowym Stokrotka — trasa biegowa rozpoczyna się na ul. Karkonoskiej 55, tuż przy ośrodku Stokrotka. Cała trasa liczy 2,5 km. W najniższym punkcie ma 810 m, a w najwyższym 872 m. Warto pamiętać o tym, że trasa ma homologację FIS.
  • Droga Chomontowa — podobnie jak Trasa przy OW Stokrotka, ta również rozpoczyna się na ulicy Karkonoskiej. Całość liczyć 5,5 km. Podczas biegania na nartach, można zobaczyć takie grupy skalne jak Zamkowe Skały i Jeleniec. Poza nimi z pewnością radości doda wiele przepięknych punktów widokowych.

Trasy biegowe w Sobieszowie

Sobieszów jako jedna z dzielnic Jeleniej Góry jest doskonałym miejscem wypadowym nie tylko do zwiedzania, ale także do jazdy na nartach. Trasy biegowe pod Chojnikiem są doskonałym miejscem zarówno dla osób początkujących, jak i średnio zaawansowanych. Trasy rozpoczynają się od ul. Bronka Czecha i ciągną się w kierunku Podgórzyna. Warto mieć na uwadze, że ciągną się w sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wielbiciele biegania na nartach ukochali sobie to miejsce, ponieważ pokryty trawami teren po północnej stronie góry Chojnik przyczynia się do długiej obecności śniegu w tym miejscu. Dlatego też można tutaj oddawać się narciarskiemu szaleństwu nawet w okolicach wiosny. Dukty leśne, którymi poprowadzono trasę w kierunku Zachełmia, Podgórzyna i Jagniątkowa stwarzają doskonałe warunki do uprawnia narciarstwa biegowego.

Trasy biegowe w Kowarach

Trasy biegowe dla narciarzy proponują także Kowary. Szlaki w tym miasteczku rozpoczynają się w różnych jego częściach. Najniższy punkt zjazdowy zaczyna się na Kaczynie, która znajduje się niedaleko byłej Fabryki Maszyn. Jest to jedna z popularniejszych dróg na Jedlinki. Innym miejscem, gdzie można rozpocząć trasę biegową jest rejon nowego cmentarza w Kowarach, jak również Podgórza (w okolicach hoteliku Nad Jedlicą. Doskonałym miejscem do szusowania na nartach biegowych jest także Przełęcz Okraj, która jest jednym z węzłów, który łączy kowarskie szlaki turystyczne z Czechami — pętlami w Małej Upie oraz Karkonoską Cestą.

Trasy biegowe z Przesiece

Trasa biegowa w Przesiece to około 10 km szlaków do narciarstwa klasycznego. Warto mieć na uwadze, że trasa jest dwukierunkowa, dzięki czemu narciarze mogą sprawdzić się na naprawdę długim dystansie. Trasa rozpoczyna się przy drodze Sudeckiej — wejście znajduje się na drodze leśnej osłoniętej zielonym szlabanem, która znajduje się 200 m poniżej Drogi Sudeckiej tuż nad Przesieką. Bieganie w na trasie w Przesiece (poza wspomnianym wyżej punktem) można rozpocząć z kilku miejsc:

  • Dolina Czerwienia jest to początek „Drogi pod Reglami” – mowa tutaj o żółtym szlaku turystycznym, który prowadzi w kierunku Jagniątkowa;
  • Hotel Markus — przy budynku hotelu znajduje się bezpłatny parking (zaraz za mostem znajdującym się na potoku Czerwień). Zostawiając samochód w wyznaczonym miejscu należy się kierować około 100 m w stronę żółtego szlaku, który biegnie Drogą pod Reglami (oczywiście w kierunku Jagniątkowa);
  • od strony Przesieki, gdzie dochodzi się główną szosą w Przesiece — w górę za DW Chybotek.

Czeskie Karkonosze i trasy biegowe przygotowane przez naszych zagranicznych sąsiadów

Jeżeli nie wystarczą Wam trasy biegowe po polskiej stronie Karkonoszy, nasi sąsiedzi zapraszają do siebie. Po czeskiej stronie Karkonoszy można znaleźć ponad 500 km tras biegowych, które są regularnie utrzymywane. Najdłuższą i najbardziej znaną jest Magistrala Karkonoska. Całość tras w odpowiedniej kondycji utrzymują podgórskie gminy, które wspiera Karkonoski Park Narodowy. Wszystko w ramach projektu Karkonosze — Narciarski Raj Biegowy).

Decydując się na bieganie na nartach w Czechach musicie zwrócić uwagę na oznaczenia tras. Okazuje się bowiem, że dla osób zaawansowanych trasy oznaczono kolorem niebieskim, a dla początkujących — zielonym.

Harrachov — jedna z najczęściej odwiedzanych czeskich miejscowości

Harrachov proponuje odwiedzającym aż 108 km tras biegowych. Dwie trasy rozpoczynają się od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, który znajduje się w istniejącym w Harrachovie kompleksie sportowym. Każda z nich ma długość 7,5 km.

Jeżeli zależ Wam na wędrówkach po górskich grzbietach, polecamy rozpocząć biegi od górnej stacji kolejki linowej, która znajduje się na Czarciej Górze. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy Czesi przygotowali szlak, który biegnie od Rýžoviště do Dvoračków. Kolejną wartą polecenia drogą jest z pewnością ta w dolinie rzeki Mumlavy, która prowadzi do schroniska Vosecká bouda.

Jeżeli nie narty biegowe to co? Wędrówki na rakietach śnieżnych również mogą być przyjemne

Osoby, które nie lubią lub nie umieją biegać na nartach, a chciałyby skosztować zimowego, śnieżnego szaleństwa mają na to jeszcze jedną szansę. Mowa tu o rakietach śnieżnych, które od niedawna stały się niecodzienną, aczkolwiek ciekawą formą spacerowania po zimowych szlakach. Dla jednych będzie zatem przyjemną przechadzką, a dla innych lekkim trekkingiem. Jeżeli chcecie pospacerować w Szklarskiej Porębie i okolicach, na początek nie potrzebujecie specjalnego wyposażenia. Wystarczą jedynie buty górskie lub turystyczne.

Choć wędrówki na rakietach śnieżnych znane są od wieków, obecnie stały się niecodzienną formą zimowych szaleństw. Ten typ rekreacji modny jest nie tylko w Karkonoszach, ale także winnych państwach. Temu lekkiemu trekkingowi oddają się Francuzi, Włosi, Niemcy, czy Austriacy.

Tego typu wędrówki, kontakt z przyrodą i mistyką gór sprawiają, że ludzie zaczynają wierzyć w siebie, pojawia się u nich moc, której do czasu pierwszej wędrówki nie potrafili odkryć w sobie. Warto zatem spróbować tego sportu, który nie tylko dostarczy niesamowitych wrażeń, ale także wyzwoli w każdym turyście siłę spokoju. Pozwoli mu także poczuć bliskość natury.

Gdzie zatem można oddać się tej rozkoszy? Wędrować można wszędzie tam, gdzie znajduje się śnieg. Rakiety pozwalają chodzić nawet po głębokim śniegu. Zapobiegają bowiem zapadaniu się. Podobnie jak na nartach, również w tym wypadku można dozować stopnie trudności rozpoczynając od spaceru po polanie lub leśnym dukcie, a skończywszy na prawdziwych wyprawach w góry.

Choć wytyczane są specjalne trasy dla osób chcących chodzić na rakietach, tak naprawdę ten sport można uprawiać dosłownie wszędzie, nie będąc uzależnionym od wyznaczonych tras zjazdowych i biegowych. Wielu przewodników opracowało bezpieczne trasy, z których z powodzeniem można korzystać. Należą do nich okolice Przełęczy Okraj, Michałowice, Borowic, Przesieki, czy Karpacza, a także Biała Dolina i Polana Jakuszycka w okolicach Szklarskiej Poręby.

Decydując się na spacer w rakietach po Karkonoszach i Górach Izerskich można liczyć na ten rodzaj rekreacji od początku grudnia nawet do końca kwietnia. Czasami zdarza się, że śnieg spada już w październiku i od tego czasu można wędrować w rakietach.