10 tras trekkingowych / rowerowych z okolic
Trasy rowerowe, które pozwolą poznać piękno Karkonoszy
Szklarska Poręba obfituje zarówno w trasy piesze, jak i rowerowe. Tych drugich jest aż dziewiętnaście. Wszystkie charakteryzują się różnym stopniem trudności, dzięki czemu aktywnemu wypoczynkowi może oddać się każdy — zarówno początkujący rowerzysta, jak i bardziej zaawansowani kolarze.
Mała Szklarska Pętla
Jedną z pierwszych i łatwiejszych tras, na którą warto się wybrać jest Mała Szklarska Pętla. Prowadzi nie tylko przez miasto, ale także obok wielu zabytków Szklarskiej Poręby, a do tego nie jest zbyt trudna, dzięki czemu poradzi sobie z nią nawet początkujący rowerzysta.
Cała trawa ma 13 km długości i rozpoczyna się w centrum miasta (tuż obok informacji turystycznej). Dalej należy kierować się w okolice stadionu, aż do kościoła pw. Bożego Ciała. Przemierzając kolejne kilometry można podziwiać przepiękną okolicę, która łączy miasto z typowym ekosystemem występującym na tym terenie.
Dojeżdżając do Muzeum Domu Hauptmannów można zrobić sobie dłuższą przerwę. W miejscu tym można bowiem dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych artystów, a także historii miasta. Po przerwie udajemy się w dalszą drogę. Szlak prowadzi do Szklarskiej Poręby Dolnej, gdzie można zobaczyć dom artysty malarza — Wlastimila Hofmana.
Dalsza trasa prowadzi obok skały Chybotek, która jest często odwiedzana przez turystów, a także dalej ulicami Dolną, Armii Krajowej, kierując nas w stronę Białej Doliny. Dojeżdżając do tego miejsca mamy już niedaleko do centrum, gdzie znajduje się koniec trasy.
Decydując się na wycieczkę tym szlakiem rowerowym, warto wybrać słoneczny dzień, dzięki czemu będziecie mogli oddawać się nie tylko jeździe rowerowej, ale także zwiedzaniu poszczególnych zabytków, które znajdują się na trasie, a które z pewnością pomogą Wam poznać historię Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Izerskich.
Duża Szklarska Pętla (Trasa Radiowej Trójki)
Skoro pisaliśmy o Małej, teraz przyszedł czas na Dużą Szklarską Pętlę, którą inaczej nazywa się Trasą Radiowej Trójki). W skrócie trasa rozpoczyna się przy Skwerze Radiowej Trójki i biegnie obok Chaty Walońskiej, przez Wodospad Szklarki, obok Zakrętu Śmierci, Wyciągu na Szrenicę i kończy się na Skwerze Radiowej Trójki. Jak przebiega dokładnie? Czy jest łatwa? O tym piszemy poniżej.
Skąd wzięła się nazwa trasy? Otóż prowadzi ona wokół Szklarskiej Poręby, dzięki czemu nie tylko można popedałować, ale także zwiedzić strategiczne punkty miasta. Ma ona około 25 km i zaliczana jest to tras trudnych, które wymagają nie tylko wysokiej klasy sprzętu, ale także sporych umiejętności. Jeśli jesteś mniej wprawnym i zapalonym rowerzystą, musisz liczyć się z tym, że na niektórych podjazdach będziesz musiał prowadzić rower.
Trasa prowadzi dookoła Szklarskiej Poręby. Czasami trzeba poruszać się pieszymi szlakami, które oznaczono czarnymi znakami lub leśnymi ścieżkami, które wymagają od cyklistów odrobinę technicznych umiejętności. Taki przebieg trasy sprawia, że rowerzyście nie zabraknie zarówno adrenaliny, jak i pięknych widoków, które zapierają dech w piersiach. Trasa rozpoczyna się na Skwerze Radiowej Trójki i biegnie przez centrum miasta. Na jej początku mijamy Chatę Walońską. Osoby, które chcą być oczyszczone zarówno z duchowych, jak i cielesnych nieczystości, koniecznie muszą zajrzeć do Mistrza Walońskiego, który ma nadprzyrodzone moce. Co więcej, warto słuchać jego cennych rad, które pozwolą szczęśliwcom znaleźć skarb waloński. Po tym ekscytującym spotkaniu czas udać się w dalszą drogę, która prowadzi obok Wodospadu Szklarki. Następnie dalej udajemy się przez Szklarską Porębę Dolną do Zakrętu Śmierci. Z tego miejsca trzeba skierować się na Białą Dolinę, a stamtąd aż do Rozdroża pod Kamieńczykiem, gdzie znajduje się dolna stacja wyciągu na Szrenicę. Końcowy etap trasy biegnie właśnie stąd z powrotem na Skwer Radiowej Trójki.
Karkonoski Express pod Reglami
Karkonoski Express pod Reglami to niezwykle szybka trasa przystosowana do jazdy rowerami typu MTB. Droga rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie i biegnie u podnóża Karkonoszy. Całość liczy sobie 20 km. Jak rozpoznać ten szlak? Wystarczy na drzewach wypatrywać symbolu czarnego roweru na białym tle, który został oznaczony czerwonym nr 5.
Trasa nadaje się idealnie dla osób o zróżnicowanym doświadczeniu, ponieważ jest stosunkowo łatwa. Znajdą się na niej niezwykle proste odcinki, jak również te bardziej kamieniste, które dla wielu mogą okazać się tymi trudniejszymi. Najbardziej meczącym odcinkiem jest sam podjazd do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak rowerowy. Każdy cyklista ruszający ze Szklarskiej Poręby musi pokonać ten szlak. Szosowe wywijasy są w stanie zmęczyć nawet najbardziej doświadczonych rowerzystów. Jeśli jednak uda Wam się pokonać ten odcinek, później będzie już znacznie łatwiej. Pod koniec trasy czekaj na Was całkiem przyjemny zjazd.
Rozpoczynając wycieczkę trzeba liczyć się z szosowym podjazdem, który prowadzi nas do lasu, gdzie także zaczyna się szlak do wodospadu Kamieńczyk (w tym wypadku chodzi o najkrótsze możliwe dojście do Kamieńczyka).
Ci z Was, którzy spodziewali się niebanalnych widoków, mogą być odrobinę rozczarowani, bowiem epickie widoki są przesłonięte lasem. Niemniej jednak po drodze można zahaczyć o Krucze Skały, które robią wrażenie na wielu turystach. Szlak prowadzi również wzdłuż licznych strumyków i bajecznego lasu, który może niejednej osobie kojarzyć się np. z lasami z filmu „Opowieści z Narnii”. Podczas jazdy, jeśli pogoda dopisze, będzie także można z daleka zobaczyć Śnieżne Kotły.
Karkonoski Express pod Reglami to idealna trasa dla tych, którzy na wycieczki rowerowe po górach wybierają się pierwszy raz. Pozwala poczuć, jak różni się tradycyjna jazda po szosowych drogach od tej w górach. Mogą z niej skorzystać zarówno początkujący kolarze, dla których będzie to być może początek przygody z górską jazdą na rowerze, jak również zahartowani rowerzyści, dla których trasa stanie się rozgrzewką przed bardziej zaawansowanymi górskimi szlakami rowerowymi.
Trasa Artystyczna
Choć mowa tutaj o trasach rowerowych, zawsze można połączyć przyjemne z pożytecznym. Właśnie tak jest w przypadku Trasy Artystycznej, która prowadzi rowerzystów po muzeach, galeriach oraz innych miejscach, które są związane z życiem kulturalnym Szklarskiej Poręby.
Cała trasa ma zaledwie 12 km, jednak naszpikowana jest miejscami wartymi odwiedzenia, dlatego warto zarezerwować sobie na nią cały dzień. Rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby — przy informacji turystycznej, skąd należy jechać do Esplanady. Stamtąd kierujemy się do cmentarza, gdzie możemy odwiedzić grób jednego ze znanych w mieście artystów malarzy, który doczekał się tutaj swojego Muzeum — Wlastimila Hofmana.
Po krótkiej przerwie związanej z tymi odwiedzinami, wybieramy się w dalszą drogę, która prowadzi do Muzeum w Szklarskiej Porębie, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego. W tym miejscu znajdują się nie tylko obrazy wspomnianego wyżej malarza, ale także pamiątki po kolejnych twórcach żyjących w dawnych czasach w Szklarskiej Porębie — braciach pisarzach Gerhardzie i Carlu Hauptmannach oraz historyczne wyroby z huty szkła „Julia”.
Dalsza droga Trasy Artystycznej prowadzi do domu Hofmana. Zanim jednak tam dotrzemy, zatrzymujemy się przy Grobie Karkonosza oraz przy Złotym Widoku, gdzie można podziwiać malownicze widoki.
Kolejnym punktem na mapie tej trasy jest Wodospad Szklarki. Dojeżdżamy do niego leśną drogą, która przecina główną szosę prowadzącą do Szklarskiej Poręby. Po odwiedzeniu wodospadu kierujemy się w stronę ulicy 1 Maja, a potem do ul. Kilińskiego, przy której znajduje się dom kolejnego artysty — Zbigniewa Frączkiewicza oraz plenerowa galeria „Kamienny Krąg”, którą stworzył. Można tutaj zobaczyć przede wszystkim wystawę Ludzi z Żelaza. Niewielkimi i mało ruchliwymi uliczkami dojeżdżamy do nieczynnej już Huty „Julia”, gdzie Trasa Artystyczna ma swój koniec. Chcąc wrócić do punktu wyjściowego, trzeba wybrać drogę E-65.
U podnóża Wysokiego Grzbietu – Samolot
Tym razem chcemy Wam pokazać trochę dłuższą trasę rowerową, która liczy sobie aż 35 km. Jest to idealna alternatywa na całodniowy wypad. Droga nie jest wymagająca, dlatego powinny sobie na niej poradzić zarówno osoby, którym na co dzień jazda rowerem nie jest obca, jak również te, które uprawiają ten sport amatorsko i rekreacyjnie. Choć na całej trasie znajduje się kilka stromych podjazdów, każdy bez problemu powinien sobie z nimi poradzić.
Cała trasa biegnie przez malownicze doliny Kamiennej i Izerów. Dla osób, które cenią sobie niebanalne widoki, istotne mogą być takie punkty na trasie jak m.in:
- Rozdroże pod Cichą Równią — to miejsce leży na wysokości 943 m n.p.m. Przepiękne widoki na Szrenicę i Śnieżne Kotły to znak rozpoznawczy tego miejsca. Można tutaj wypoczywać bez końca, szczególnie jeśli zdecydujecie się na długą wyprawę w Góry Izerskie. Ciekawostką jest fakt, że w tym miejscu znajduje się schron turystyczny, który ochrania ludzi przed deszczem;
- Orle — jest to dawna osada, którą położono na wysokości 825 m n.p.m. Do końca XIX wieku prężnie działała tutaj huta szkła. Obecnie w miejscy tym znajduje się osada turystyczna, do której bez problemu można dojechać samochodem. Zanim jednak zdecydujecie się na taki krok, musicie uzyskać pozwolenie od Nadleśnictwa Szklarska Poręba;
- Polana Jakuszycka — każdy słyszał o tym miejscu. Jest to bowiem najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego, jaki znajduje się w naszym kraju. Właśnie tutaj rokrocznie rozgrywane są międzynarodowe zawody narciarskie „Bieg Piastów”.
Wycieczkę jak zwykle rozpoczynamy w centrum Szklarskiej Poręby — przy Informacji Turystycznej.
Trekkingowe wycieczki po Karkonoszach nie muszą być nudne
Grzbietem Karkonoszy — klasyk, który polecamy każdemu
Każdy, kto wybiera się w Karkonosze, by faktycznie pochodzić po górach, koniecznie musi przejść ten szlak. Trasa rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie i prowadzi przez Wodospad Kamieńczyka, Szrenicę, Śnieżne Kotły, Schronisko Odrodzenie, w którym trzeba zatrzymać się na nocleg. Tak — jak widać, jest to trasa dwudniowa. Po nocy spędzonej we wspomnianym schronisku podążamy dalej do Domu Śląskiego, dalej docieramy do Śnieżki i schodzimy ze szczytów w Karpaczu.
Udając się na tę wędrówkę należy poruszać się dwoma szlakami: czerwonym i czarnym. Cała trasa ma około 35,5 km długości. Jest to idealny dystans zarówno na piesze wędrówki latem, jak i zimą. Wystarczą dwa dni, aby w pigułce zobaczyć Karkonosze.
Często uczęszczany czerwony szlak, który biegnie grzbietami gór to idealna trasa zarówno dla wytrawnych wędrowców, jak i tych początkujących. W związku z tym, że na trasie czekaj na turystów wiele atrakcji, warto zaplanować sobie dwudniową wędrówkę wraz z noclegiem. Można by rzec, że w tym celu w połowie trasy, bo w Przełęczy Karkonoskiej, wybudowano schronisko górskie Odrodzenie. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Schronisko powstało tam zupełnie przypadkiem, dając schronienie właśnie tym turystom, którzy wybrali się na długie, piesze wędrówki.
W czasie wędrówki praktycznie cały czas będziemy poruszać się czerwonym szlakiem, który usytuowany jest na grzbiecie Karkonoszy i tak jak one — wije się w górę i w dół. Decydując się na tę wędrówkę czeka na nas wiele pięknych miejsc, takich jak Szrenica, Wodospad Kamieńczyka, Śnieżne Kotły, czy Śnieżkę.
W zależności od tego, czy trasę pokonywać będziemy zimą, czy latem, trzeba wybrać odpowiedni szlak. Latem spokojnie można kierować się cały czas na czerwony szlak, jednak zimą trzeba będzie z niego zboczyć. O tej porze roku odcinek czerwonego szlaku, który prowadzi Kotłem Łomniczki, jest zamknięty, dlatego turyści muszą zejść ze szlaku czerwonego do Karpacza odrobinę wcześniej (korzystając z wcześniejszych zejść na Biały Jar/kolejkę z Kopy). Nie chcąc jednak schodzić do miasteczka, można kontynuować wędrówkę, zdobywając w pierwszej kolejności Śnieżkę i dalej krocząc aż do Sowiej Przełęczy, gdzie schodzi się do Karpacza czarnym szlakiem, który prowadzi przez przepiękną Sowią Dolinę.
Droga na Szrenicę — jak dojść tutaj ze Szklarskiej Poręby?
Dla osób, które chciałyby pochodzić po górach, jednak długie, dwudniowe trasy nie wchodzą w grę, proponujemy lżejszy szlak, który prowadzi ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Część trasy można pokonać kolejką, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę czasu i energii. Trasa prowadzi ze Szklarskiej Poręby poprzez Szrenicę (tutaj można wjechać wspomnianym wyciągiem), przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem, Wodospad Szklarki. Końcowy etap trasy prowadzi do Kochanówki, skąd ponownie schodzi się do Szklarskiej Poręby.
Wybierając się na pieszą wycieczkę na Szrenicę, warto poruszać się trzema szlakami — czerwonym, żółtym i niebieskim. Cały dystans to zaledwie 13 km, więc poradzi sobie z nim zarówno zahartowany w bojach turysta, jak i początkujący wędrowiec.
Trasa jest niezwykle przyjemna. Doskonale sprawdzi się dla osób, które wraz z dziećmi chcą powędrować po górach. Aby dzieci były jeszcze bardziej zadowolone z wycieczki, warto rozpocząć ją od wjazdu kolejką na Szrenicę. Na szczycie można zrobić krótką przerwę i w tamtejszym schronisku posilić się i odpocząć.
Po odpoczynku można udać się w dalszą podróż. Czerwonym szlakiem idziemy w kierunku Czeskiej Budki. Jeżeli pogoda będzie słoneczna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejść do Śnieżnych Kotłów i zobaczyć przepiękne widoki. Jeżeli jednak widoczność nie jest zbyt dobra (co w na tym odcinku drogi zdarza się dość często), trzeba skręcić na zimowy wariant trasy, który jest duży i o wiele szybszy niż letni), którym dojdziemy do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce. Warto je odwiedzić będąc w Karkonoszach.
Po kolejnym krótkim postoju w schronisku udajemy się żółtym szlakiem w drogę powrotną do Szklarskiej Poręby. Jeśli jednak chcecie zobaczyć dodatkowo Wodospad Szklarki, polecamy wybrać szlak niebieski. Tą drogą można także dojść do kolejnego schroniska, jakim jest Kochanówka. Stąd do miasta można dojść wygodną, spacerową drogą która prowadzi wzdłuż drogi Kamienna.
Poznaj historię Szklarskiej Poręby na Szlaku Walońskim
Wybierając Szklarską Porębę jako bazę wypadową w góry, warto poznać niezwykle ciekawą historię miasta. W tym celu dobrze jest skorzystać ze Szlaku Walońskiego, na którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek o miejscu, w którym się znajdujemy.
Rodowici mieszkańcy Szklarskiej Poręby Walończykami nazywali obcokrajowców którzy przybywali na te tereny w poszukiwaniu minerałów i szlachetnych metali. Główną siedzibą Walończyków była Stara Wieś Szklarska, która obecnie znajduje się w granicach miasta. Poszukiwacze szlachetnych metali rozsławili w dawnych czasach Szklarską Porębę, dzięki czemu ta stała się znanym ośrodkiem hutniczym.
Wybierając się na Szlak Waloński poznamy ciekawe historie związane nie tylko z miastem, ale także dawnymi mieszkańcami miasta. Trasa jest niezwykle łatwa, dzięki czemu każdy (nawet małe dzieci) może ją przejść bez żadnych trudności. Szlak rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Dolnej, tuż przy kościele cmentarnym Matki Boskiej Różańcowej. W tym miejscu można bez problemu zostawić samochód, bowiem dla turystów przygotowano obszerne parkingi. Kierując się oznaczeniami Szlaku Walońskiego, które można znaleźć na całej trasie, przechodzimy obok najstarszej części Szklarskiej Poręby — Lipy Sądowej. To właśnie tutaj rozpoczyna się historia Walończyków i najstarszej huty szkła, którą mijamy na trasie.
Następnie kierujemy się doliną Kamieńczyka, aby dość do Wodospadu Szklarki oraz Starej Chaty Walońskiej, w której znajduje się siedziba Wielkiego Mistrza Sudeckich Walończyków. W miejscu tym po dziś dzień obrabia się wydobyte na terenie Szklarskiej Poręby kamienie szlachetne. Udając się dalej czerwonym szlakiem dochodzimy do Muzeym Ziemi, gdzie można nie tylko nabyć drogocenne minerały, ale także w znajdującej się obok Karczmie Głodowej spróbować walońskich przysmaków. Po chwilowym odpoczynku udajemy się w dalszą podróż w kierunku Muzeum Wlastimila Hofmana — artysty malarza, który jest dobrze znany społeczności zamieszkującej Szklarską Porębę. Dalsza część trasy prowadzi obok Złotego Widoku, na którym warto zatrzymać się choć na chwilę. Przepiękne widoki na Karkonosze zachwycą każdego, komu zależy na niebanalnych pejzażach. Mijając po drodze Grób Karkonosza oraz obiekt skalny „Chybotek” docieramy z powrotem do parkingu w Szklarskiej Porębie Dolnej.
Pętla ze Szklarskiej Poręby — propozycja dla zaawansowanych piechurów
Osoby, które nie boją się pieszych wycieczek, a dystans 24 kilometry nie robi na nich wrażenia, koniecznie powinny wybrać się na Pętlę ze Szklarskiej Poręby, która prowadzi nie tylko przez obowiązkowe punkty widowiskowe, ale także przez mniejsze atrakcje, które pozwalają podziwiać przepiękne widoki, których w Karkonoszach nie brakuje.
Szlak rozpoczyna się i kończy w Szklarskiej Porębie, dzięki czemu nie trzeba martwić się o powrót. Trasa przebiega przez największe atrakcje okolicy. Można nią dojść zarówno do Wodospadu Kamieńczyka, Źródła Łaby, a także przepięknych polodowcowych Śnieżnych Kotłów.
Rozpoczynając wycieczkę, należy kierować się szlakiem, który prowadzi na Wodospad Kamieńczyka, a następnie do schroniska, gdzie rozpoczyna się podejście na Szrenicę. Tutaj trzeba przygotować się na trudne i mozolne podejście, jednak po jego pokonaniu czeka na nas wygodna, szutrowa droga, która poprowadzi nas grzbietem Karkonoszy. Właśnie nią można dojść do Łabskiego Szczytu, skąd kierujemy się na Czarcią Ambonę i Wielki Kocioł Śnieżny. Tutaj właśnie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się przepiękne pejzaże.
Po krótkim odpoczynku w punkcie widokowym udajemy się w dalszą drogę, która prowadzi do Rozdroży pod Śmielcem, czyli miejsca, gdzie łączy się wiele szlaków. Tutaj musimy skierować się na szlak oznaczony niebieskim kolorem. Szlak doprowadzi nas do kolejnego rozwidlenia — Rozdroży pod Wielkim Szyszakiem. Tutaj wybieramy zielony szlak, który prowadzi bezpośrednio do Śnieżnych Kotłów. Tym szlakiem, który biegnie wśód Kotłów można dotrzeć do Schorniska Pod Łabskim Szczytem, skąd niebieskim szlakiem dojdziemy do Wodospadu Szklarki, a zielonym do do górnej stacji kolejki linowej, która zawiezie nas na Szrenicę.
Droga Przyjaźni Polsko — Czechosłowackiej — trasa, o której nie można zapomnieć
Droga Przyjaźni Polsko — Czechosłowackiej prowadzi przez Słonecznik na Śnieżkę oraz przez Śląskie Kamienie na śnieżne Kotły. Turyści wybierają czerwony szlak, który ma długość 3,2 oraz 6 km.
Całość trasy przebiega przez główny grzbiet Karkonoszy. Osoby, które mają ograniczony czas na wędrówkę mogą ograniczyć się do dwóch najbardziej interesujących fragmentów. Omówione tutaj odcinki drogi pozwolą Wam poznać najpiękniejsze panoramy Karkonoszy, a także największe atrakcje regiony.
Droga Przyjaźni jest tym szlakiem w Karkonoszach, na którym znajduje się wszystko, co w tej części gór zalicza się do najlepszych atrakcji. Znajdziecie tutaj nie tylko góry i jeziora, ale także ciekaw szczyty, kotły polodowcowe i zapierające dech w piersiach grupy skalne i widoki.
Większa część trasy przebiega na wysokości powyżej 1400 m n.p.m., dzięki czemu można mówić o spektakularnych widokach, o których długo nie da się zapomnieć. Decydując się na przejście Drogi Przyjaźni można liczyć na zdobycie najbardziej znanego szczuty Karkonoszy – Śnieżki, z której widać przepiękne panoramy Sudetów. Poza tym docieramy do Śnieżnych Kotłów, które także rozpieszczają nas cudownymi widokami, jakie można podziwiać z punktu widokowego zawieszonego 200 m ponad dnem kotła. Stąd widać jeziora polodowcowe — Wielki i Mały Staw, a także Śnieżne Stawki. Tutaj można także dostrzec rumowiska, które znajdują się na zboczu Śnieżki oraz Wielkiego Szyszaka. Jak zatem widać — trasa choć krótka, daje wiele wrażeń, co daje jej dużą przewagę nad innymi szlakami.