10 ośrodków narciarskich w promieniu 30 km od pensjonatu

 

1.  Ski Arena Szrenica

Ski Arena Szrenica jest kompleksem narciarskim położonym w Szklarskiej Porębie. Miejsce to obejmuje 12 km tras zjazdowych o rozmaitych stopniach trudności, dzięki czemu świetnie mogą się tutaj bawić zarówno początkujący, jak i wytrawni wielbiciele nart. Warto mieć na uwadze, że obiekt ma możliwość dośnieżania tras na całej długości, dzięki czemu nawet jeśli zima zawiedzie, jest w stanie przygotować idealnie każdą trasę.

Na uwagę zasługuje także fakt, że kompleks zapewnia dużą przepustowość wyciągów, dzięki czemu ruch na trasach odbywa się bez zbędnych zatorów i kolejek.

Jak dojechać do Ski Arena Szrenica?

Trasa od Starej Piekarni do Ski Arena Szrenica zajmie około 14 minut samochodem:

  • z ulicy Piastowskiej należy wyjechać około 1,4 km na Jeleniogórską (w kierunku Piechowic);
  • dojeżdżając do ul. Jeleniogórskiej z Piastowskiej należy skręcić w prawo i jechać 4,6 km;
  • następnie należy skręcić w ulicę 1 Maja i jechać nią aż do ulicy Kilińskiego;
  • ulicą Kilińskiego dociera się do ul. Uroczej, a nią do Turystycznej, gdzie znajduje się Ski Arena Szrenica.

Trasy narciarskie dostępne na Ski Arena Szrenica

Aby dojechać na Ski Arena Szrenica, trasę można wybrać spośród trzech kolei linowych:

  • Szrenica I — sekcja I, gdzie znajduje się 2-osobowy wyciąg krzesełkowy o długości 1417 m.
  • Szrenica II — sekcja II, w tym wypadku także mamy do czynienia z wyciągiem krzesełkowym 2-osobowym, którego długość wynosi 1341 m.
  • Karkonosz Express — jest to wyciąg krzesełkowy, który wyposażono w 6-osobową kanapę. Jest najdłuższy z wymienionych wyciągów, ponieważ ma 2393 m.

Wyciągi narciarskie dostępne na Ski Arena Szrenica

Aby dostać się na górę, można także skorzystać z pięciu wyciągów narciarskich, jakie oferuje Ski Arena Szrenica. Należą do nich:

  • Baby Lift — jest to orczyk jednoosobowy, którego długość wynosi 80 m.
  • Świąteczny Kamień — orczyk przeznaczony dla dwóch osób. Jego długość wynosi 835 m.
  • Ściana — to także orczyk dwuosobowy, jednak jego długość wynosi 1390 m.
  • Hala Szrenicka I — wyciąg orczykowy przeznaczony dla dwóch osób o długości 636 m.
  • Hala Szrenicka II — posiada dokładnie takie same parametry jak Hala Szrenicka I.

Nartostrady na Hali Szrenickiej

Ski Arena Szrenica oferuje narciarzom aż 5 tras, na których swoje umiejętności mogą sprawdzić zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze:

  • Hala Szrenicka to trasa stosunkowo krótka (jej długość wynosi zaledwie 650 m) i łatwa.
  • Puchatek to trasa łatwa, oświetlona, dzięki czemu mogą się odbywać na niej zjazdy zarówno w dzień, jak i w nocy.
  • Śnieżynka jest trasą trudną, która ciągnie się przez 2 km.
  • Lolobrygida jest najdłuższą trasą zjazdową po polskiej stronie Karkonoszy. Liczy sobie prawie 4,5 km.
  • FIS jest najtrudniejszą trasą oferowaną przez Ski Arena Szrenica. W tym wypadku należy mieć na na uwadze, że jest to trasa i dużym nachyleniu stoku.

 

2.  Kompleks Narciarski Winterpol Biały Jar

Wyciąg Narciarski Winterpol Biały Jar to doskonałe miejsce dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jazda na nartach. W tym miejscu dostępne są łagodne, szerokie stoki, a także nowoczesna infrastruktura, która sprawia, że każdy narciarz czuje się tutaj jak w domu.

Warto mieć na uwadze, że nowoczesny wyciąg, który oddano do użytku jest nielicznym w Europie oraz jedynym w Sudetach, który wyposażono w wygodne kanapy, chroniące narciarzy przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. Co więcej, należy dodać, że siedziska kanap są podgrzewane, dzięki czemu użytkownicy z przyjemnością wjeżdżają na stok.

Jak dojechać do kompleksu narciarskiego Winterpol Biały Jar?

Wyruszając spod Starej Piekarni do kompleksu narciarskiego Winterpol Biały Jar należy:

  • z ulicy Waryńskiego wjechać na ulicę Piastowską i nią kierować się aż do ulicy Jeleniogórskiej (1,3 km), gdzie należy skręcić w lewo;
  • ulicą Jeleniogórską należy przejechać 900 m i skręcić w prawo w ulicę Kryształową;
  • Kryształową jechać przez 5,4 km, aż do ronda, na którym należy skręcić w pierwszy zjazd, w ul. Cieplicką;
  • po przejechaniu 210 m należy skręcić w prawo, w ulicę Karkonoską i jechać nią przez 3,3 km aż do ulicy Żołnierskiej;
  • Żołnierską przejechać 750 m i skręcając lekko w lewo wjechać w ulicę Topolową. Jechać nią przez 8,1 km, aż dojedzie się do ronda, na którym należy skręcić w pierwszy zjazd. Następnie należy jechać cały czas prosto wzdłuż ulic Wielkopolskiej, 3 Maja i Parkowej, aż dojedzie się do ul. Turystycznej, na której znajduje się Winterpol Biały Jar (ul Turystyczna 5, 58-540 Karpacz)

Jakich tras można spodziewać się w kompleksie Winterpol Biały Jar?

Właściciele kompleksu przygotowali dla narciarzy 3 trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie:

  • niebieska trasa o długości 1100 m
  • czerwona trasa o długości 800 m
  • czerwona trasa o długości 600 m.

Są to trasy idealne dla osób, które chcą nauczyć się jeździć na nartach. Niemniej jednak zapaleni narciarze, którzy od lat oddają się białemu szaleństwu również znajdą coś dla siebie. Szerokie trasy o równomiernym nachyleniu są cały czas rakowane i dośnieżane. Co więcej — właściciele oświetlają je po zmroku, dzięki czemu na nartach można jeździć do późnych godzin nocnych.

Decydując się na przyjazd właśnie do tego kompleksu, warto pamiętać o tym, że przy samym wyciągu znajduje się nie tylko Centrum Szkoleniowe M&M, ale także dwie wypożyczalnie sprzętu oraz ogródek dziecięcy, w którym maluchy mogą uczyć się bezkolizyjnej jazdy. Wszystko za sprawę specjalnej taśmy Sun Kid.

 

3.  SKI&SUN w Świeradowie-Zdroju

Ski&Sun w Świeradowie-Zroju to prawdziwy raj dla narciarzy. Ośrodek oferuje miłośnikom białego szaleństwa nartostradę o długości 2,5 km. Całość jest oświetlona, dzięki czemu szaleć na stoku można nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Różnica poziomów pomiędzy górną a dolną częścią stoku wynosi 443 m. Warto mieć na uwadze, że cała trasa ma zróżnicowane nachylenie, dzięki czemu może być wyzwaniem nie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Co więcej, aby zapewnić jak najlepsze warunki zjazdu, jest regularnie dośnieżana i rakowana.

Aby dostać się na sam szczyt stoku, należy wsiąść do nowoczesnej kolei gondolowej, którą wyposażono w 71 8-osobowych wagoników. Dzięki temu w ciągu jednej godziny jest w stanie przewieźć ok. 2400 osób.

Na terenie ośrodka działa także szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego. Jest to doskonała wiadomość, dla osób, które chcą spróbować swoich sił w narciarstwie, jednak nie chcą od razu kupować całego wyposażenia.

Jak dojechać do Ski&Sun w Świeradowie-Zdroju?

Jeżeli jesteś naszym gościem i zdecydujesz się wyruszyć na narciarskie szaleństwo do Świeradowa-Zdroju, czekaj Cię ok. 25-minutowa podróż. Możesz skorzystać z poniższej trasy:

  • kieruj się ulicą Waryńskiego na północ, w stronę ul. Piastowskiej;
  • skręć w lewo w u. Piastowską i jedź nią 1,3 km, aby następnie skręcić w prawo (w tym miejscu ul. Piastowska przechodzi w Górną);
  • Górną jedź 1,6 km, a następnie skręć w prawo w ul. Armii Krajowej i poruszaj się dalej prosto przez 17,9 km;
  • po wspomnianym dystansie należy skręcić w lewo i przez 120 m kierować się ul. Sienkiewicza w stronę ul. Zakopiańskiej;
  • po skręceniu w prawo w u. Zakopiańską należy nią jechać 1,3 km, do ul. Strażackiej;
  • skręć w lewo w ul. Strażacką i jedź nią 270 m. Dotrzesz do ul. Źródlanej 7, na której znajduje się parking Ski&Sun.

 

4.  Ski Arena Łysa Góra w Dziwiszowie

Ski Arena Łysa Góra w Dziwiszowie to mini kompleks narciarski chętnie odwiedzany przez początkujących narciarzy. Obiekt znajduje się na terenie gminy Jeżów Sudecki, w Górach Kaczawskich. W obiekcie można wyróżnić sześć tras zjazdowych, których długość waha się od 150 do 1200 m. Część z nich w razie potrzeby jest sztucznie naśnieżana i doświetlana, dzięki czemu na stoku można spędzać czas zarówno od rana, jak i po zmroku. Na każdą z nich można dojechać za pomocą sześciu wyciągów — czterech talerzykowych, jednego orczykowego i jednego bezpodporowego, który przeznaczono dla dzieci.

Oprócz tras zjazdowych Ośrodek Ski Arena Łysa Góra oferuje także trasy biegowe i skiturowe. Na miejscu można skorzystać także z wypożyczalni sprzętu, szkółki narciarskiej, co nie jest bez znaczenia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją narciarską przygodę. A po narciarskich szaleństwach można skorzystać ze znajdujących się na miejscu punktów gastronomicznych oraz strefy dla najmłodszych, gdzie dzieci doskonale będą bawić się w Reniferowej Chatce czy Fun Parku wyposażonego w karuzelę i pole saneczkowe.

Jak dojechać do Ośrodka Ski Arena Łysa Góra?

Naszą Starą Piekarnię od Ośrodka Ski Arena Łysa Góra dzieli 26,2 km. Aby dojechać do miejsca docelowego, należy:

  • jechać ulicą Piastowską do Jeleniogórskiej, która prowadzi w stronę Piechowic;
  • wjeżdżając na ul. Jeleniogórską przejeżdżamy nią 17,8 km, a następnie zjeżdżamy na DW365 w kierunku w kierunku Świerzawa/Legnica;
  • tą trasą należy przemierzyć 6,7 km; po przejechaniu 4,8 km trzeba skręcić w ul. Karkonoską i jechać nią 700 m, aby następnie skręcić w lewo i po przejechaniu 90 m znowu skręcić w lewo jechać 700 m i po raz kolejny skręcić w lewo. Po przejechaniu 450 m Ośrodek Ski Arena Łysa Góra będzie po prawej stronie (Dziwiszów 97A, 58-508 Jelenia Góra).

Stoki narciarskie, z których można skorzystać w Ośrodku Ski Arena Łysa Góra

Jak wspomnieliśmy powyżej, do dyspozycji narciarzy dostępnych jest sześć tras narciarskich:

  • I — trasa o długości 900 m, na którą można dojechać wyciągiem orczykowym. Różnica wysokości pomiędzy górną a dolną partią wynosi 165 m. Trasa jest sztucznie naśnieżana i oświetlana po zmroku;
  • II — ma podobne parametry jak trasa nr I, z tą różnicą, że na górę można dostać się wykorzystując wyciąg talerzykowy;
  • III — długość trasy wynosi 670 m; różnica wysokości to 143 m. Na samą górę można dostać się za pomocą wyciągu talerzykowego. Trasa, podobnie jak dwie poprzednie jest naśnieżana oraz oświetlana po zmroku;
  • IV — trasa zjazdowa o długości 660 m i różnicy wysokości 140 m. Na górę prowadzi wyciąg talerzykowy. Trasa jest doświetlana i naśnieżana w razie potrzeby;
  • V — trasa narciarska o długości 502 m. W tym wypadku różnica wysokości jest niewielka, bo wynosi zaledwie 87 m. Na stok można wjechać za pomocą wyciągu talerzykowego. Podobnie jak poprzednie, również ta trasa jest naśnieżana i oświetlana;
  • VI — jest to trasa przeznaczona do nauki jazdy na nartach. Jej długość wynosi zaledwie 70 m. Na samą górę można dostać się wyciągiem babylift. Trasa jest naśnieżana o doświetlana.

 

5.  Dolina Szczęścia w Szklarskiej Porębie

Dolina Szczęścia to niewielka nartostrada, która idealnie sprawdzi się dla początkujących narciarzy i osób uczących się jazdy na snowboardzie. Całość obejmuje 3 wyciągi, które można odnaleźć na ul. 11 listopada w Szklarskiej Porębie. Nartostrady czynne są codzienne w sezonie zimowym. Aby turyści mogli cieszyć się bezproblemową jazdą, nartostrady są regularnie dośnieżane i oświetlane. Dzięki temu rozwiązaniu można oddawać się śnieżnemu szaleństwu nawet w godzinach wieczornych. Przy wyciągach w Dolinie Szczęścia znajduje się zarówno parking dla odwiedzających, jak i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, będąca idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które chciałyby nauczyć się jeździć a nartach, jednak nie posiadają swojego sprzętu.

Do dyspozycji odwiedzających gości dostępne są 3 trasy:

  1. o długości 220 metrów, na której doskonale poczują się osoby średniozaawansowane;
  2.  długości 140 metrów dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na nartach;
  3. o długości 235 metrów, także dla osób średniozaawansowanych.

Warto mieć na uwadze, że pierwszy wyciąg powstał w roku 1975. Wówczas właściciele Doliny Szczęścia rozpoczynali od jednego orczyka. Dzięki wiedzy i doświadczeniu starają się dopracować do perfekcji nie tylko wyciąg, ale przede wszystkim trasy zjazdowe. Myślą nie tylko o osobach, które potrafią jeździć na nartach, ale także o tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki.

Jak dojechać do Doliny Szczęścia?

Dolina Szczęścia znajduje się w Szklarskiej Porębie, zaledwie 3,4 km od naszego pensjonatu. Tę drogę można zatem pokonać piechotą, traktując spacer jako rozgrzewkę przed białym szaleństwem lub samochodem. Jeśli zdecydują się Państwo na samochód:

  • kierujcie się na północ, do ulicy Piastowskiej;
  • skręćcie w lewo w Piastowską i przejedźcie 1,3 km;
  • następnie skręcając w prawo traficie na ulicę Górną, którą trzeba przejechać zaledwie 550 m;
  • skręćcie w lewo w ulicę Muzealną i przejedźcie 300 m, dojedziecie do ulicy 11 listopada, którą trzeba pokonać 1,2 km.

W ten sposób dojedziecie do Doliny Szczęścia, która mieści się na ul. 11 listopada 13. Obiekt będzie znajdował się po prawej stronie.

 

6. Stacja Narciarska Pietkiewiczówka

Stacja narciarska Pietkiewiczówka to kolejne miejsce na mapie Szklarskiej Poręby, w którym można oddać się białemu szaleństwu. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych chcących nauczyć się jeździć na nartach, a także dla osób, które chciałyby podszkolić swoją technikę w jeździe na nartach.

W ramach całego ośrodka funkcjonują dwa wyciągi orczykowe:

  • pierwszy o długości 218 metrów;
  • drugi, którego długość sięga 232 metrów.

Aby najmłodsi czuli się u nas jak najlepiej, przygotowana została dla nich specjalną taśmę, dzięki której bez problemu wjadą na górę. Właściciele zapewniają, że Pietkiewiczówka jest stokiem zaopatrzonym w nowoczesną infrastrukturą oraz nowymi armatkami śnieżnymi, które w razie potrzeby dośnieżą prawidłowo stok. Co więcej, miejsce do zjazdu jest oświetlone, dzięki czemu amatorzy śnieżnego szaleństwa mogą oddawać się mu także późnym wieczorem.

Stok narciarski jest idealnym miejscem dla dzieci. Czekaj na nich tutaj wiele atrakcji. Maluchy mogą uczestniczyć w specjalnych zajęciach przedszkola narciarskiego, gdzie w grupie będą uczyły się jeździć na nartach. Właściciele stoku mają także coś dla dorosłych, którzy chcąc stawiać pierwsze kroki w jeździe na nartach. Mogą oni skorzystać z nauki w grupach lub z indywidualnych zajęć. Jeżeli jednak nie chcą Państwo jeździć na nartach, możecie skorzystać z kawiarni znajdującej się tuż przy stoku.

Jak dojechać do Stacji Narciarskiej Pietkiewiczówka?

Aby dojechać do Pietkiewiczówki samochodem, musicie pokonać trasę, która zajmuje niecałe 15 minut:

  • kierujecie się do ulicy Piastowskiej, skręćcie w prawo jedźcie nią aż do ul. Jeleniogórskiej/DK3 (ok. 1,3 km), tam ponownie skręćcie w prawo i drogą DK3 poruszajcie się w stronę Piechowic przez 6,4 km.
  • Po przejechanym dystansie należy skręcić w lewo w ul. 1 Maja, następnie w prawo w Turystyczną, po przejechaniu 280 m – w lewo w Bronisława Czecha;
  • następnie należy skręcić w prawo w ul. Okrzei, ponownie w prawo Broniewskiego i po przejechaniu 120 m w prawo w Turystyczną.
  • aby dojechać do celu, należy trzymać się ul. Turystycznej; po przejechaniu 180 m należy skręcić w prawo i po kolejnych 150 m miejsce docelowe będzie po prawej stronie.

Stacja narciarska Pietkiewiczówka mieści się bowiem na ulicy Turystycznej 11 w Szklarskiej Porębie

 

7. Kompleks Narciarski Kopa w Karpaczu

Kompleks Narciarski Karpacz Ski Arena położony jest na północnych zboczach Kopy oraz na terenie polany Złotówka. Ośrodek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z największych  ośrodków  narciarskich, jakie dostępne są w Polsce. Warto mieć na uwadze, że odpowiednią trasę znajdą tutaj zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Zimowym szaleństwom mogą oddawać się zarówno osoby jeżdżące na nartach, jak i na snowboardzie.

Karpacz Ski Arena składa się aż z ośmiu wyciągów:

  • Zbyszek — wyciąg wyposażony w kanapy 4-osobowe o długości 2229 m. Różnica wzniesień wynosi 530 m.
  • Liczykrupa — wyposażony w 2-osobowe kanapy. Długość wyciągu wynosi 924 m, a różnica wzniesień to 124 m.
  • Liczyrzepa — wyciąg typu Poma, którego długość wynosi 846 m, a różnica wzniesień 291 m.
  • Euro — wyciąg typu Poma. Jego długość wynosi 705 m, a różnica wzniesień 127 m.
  • Grosik — to 2-osobowy wyciąg orczykowy, którego długość wynosi 863 m, a różnica wzniesień 243.
  • Złotówka — podobnie jak Grosik jest wyciągiem orczykowym 2-osobowym, którego długość wynosi 747 m, a różnica wzniesień 142 m.
  • Jan to wyciąg typu Poma, który liczy sobie 418 m. Różnica wzniesień jest w tym wypadku niewielka, ponieważ wynosi zaledwie 70 m.
  • Wyrwirączka to wyciąg typu Baby Lift

Trasy zjazdowe oferowane przez Kompleks Narciarski Karpacz Ski Arena

W kompleksie można wyróżnić następujące trasy zjazdowe:

  • czarną, która ciągnie się od górnej do dolnej stacji wyciągu “Zbyszek”. Jej długość wynosi 2229 m, a średnie nachylenie 24%. Dolna część trasy jest mniej nachylona (co z pewnością ucieszy początkujących narciarzy), a także sztucznie naśnieżana.
  • czarna “Liczyrzepa”, która prowadzi od szczytu Kopy. Jej długość wynosi 1030 m, a nachylenie jest stosunkowo duże, ponieważ mowa tutaj o ok. 30%.
  • czerwona (Grosik) – jej długość wynosi 863 m, a średnie nachylenie to 28%.
  • niebieska, która ciągnie się wzdłuż wyciągu Liczykrupa. Jej długość wynosi 924 m, a nachylenie 13%. Trasa jest sztucznie naśnieżana.
  • niebieska ciągnąca się wzdłuż wyciągu Euro — jej długość wynosi 705 m, a nachylenie 18%. Ta trasa także jest sztucznie naśnieżana.
  • niebieska wzdłuż wyciągu Jan — trasa zjazdowa o długości 418 m i nachyleniu 17%;
  • niebieska biegnąca pod wyciągiem Złotówka — jej długość wynosi 747 m, a nachylenie 19%.
  • zielona, która ciągnie się wzdłuż wyrwirączki “Baby Lift”.

Jak dojechać do kompleksu?

Aby dojechać do Karpacz Ski Arena, należy:

  • z ulicy Waryńskiego kierować się na ulicę Piastowską, a następnie w lewo w Jeleniogórską (DK3), którą należy przejechać 900 m i skręcić w DW366. Jechać nią cały czas przez ul. Mieszczańską, Liczyrzepy i Karkonoską aż do: Olimpijskiej w Karpaczu;
  • w Karpaczu trzeba kierować się główną drogą w stronę Karpacza Górnego, a następnie zostawiając samochód na parkingu przy szosie, należy idać się w lewo do stacji dolnej wyciągu.

 

A jeśli komuś mało narciarskich wrażeń po polskiej strony Karkonoszy, zapraszamy na czeską stronę gór do Harrachova położonego ok. 19 km od Szklarskiej Poręby, gdzie dostępne są łatwiejsze i trudniejsze nartostrady. Poniżej przedstawiamy najpopularniejszą.

 

8. Kolejka linowa Harrachov — Čertova hora (Delta)

Kolejka linowa Harrachov — Čertova hora (Delta) to jedna z największych atrakcji Harrachova. Jej długość wynosi 1300 m, a różnica wzniesień 357 m. Pierwszą kolejkę oddaną dla turystów wybudowano w roku 1983 roku. Obecnie jednak działa nowoczesna kolejka, która została oddana do użytku w 2002 roku.

Kolejka działa cały rok. Zimą korzystają z niej zapaleni narciarza, a latem turyści, zarówno piesi, jak i rowerowi. Jak zatem widać, jest to doskonała baza wypadowa przez cały rok. Warto mieć na uwadze, że latem obok kolejki działa nie tylko restauracja, ale także park zabaw dla dzieci.

Trasa dojazdowa spod Starej Spiżarni do kolejki linowej Čertova hora (Delta)

Pomimo tego, że Kolejka linowa Harrachov — Čertova hora (Delta) znajduje się poza granicami Polski, turyści zamieszkujący Starą Spiżarnię mogą do niej dotrzeć w niecałą godzinę. Miejsce to znajduje się bowiem w odległości 24 kilometrów. Jak do niego dojechać?

  • spod Starej Piekarni należy kierować się na północ, w stronę ulicy Piastowskiej, gdzie należy skręcić w lewo;
  • po przejechaniu 1,3 km należy skręcić w w prawo i przejechać kolejne 1,6 km, gdzie należy skręcić w prawo w Armii Krajowej;
  • przejeżdżając kolejne 1,3 km należy skręcić w lewo w ulicę Dworcową, którą dojedzie się do ul. Jedności Narodowej, którą należy przejechać zaledwie 240 m i skręcić w prawo w ul. Władysława Sikorskiego (DK3);
  • drogą DK3 należy jechać przez 8,7 km (tutaj przekroczysz granicę z Czechami); dalej należy jechać prosto drogą nr 10 przez 2,6 km, a następnie przez 7,6 km drogą 01023, aż dotrzesz do celu.

 

9. Ski Resort Rokytnice

Miasteczko Rokytnice nad Izerą to prawdziwy raj dla osób kochających jazdę na nartach i snowboardzie. Ta położona zaledwie 33 km od Szklarskiej Poręby miejscowość oferuje bowiem aż 23 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych, które usytuowano na zboczach Kotła i Łysej Góry. Jest to jeden z największych kompleksów narciarskich położonych po czeskiej stronie Karkonoszy. Warto podkreślić, że nartostrady są regularnie ratrakowane i dośnieżane w razie potrzeby. Adepci zimowego szaleństwa mają do dyspozycji aż 30 wyciągów oraz dwie 4-osobowe kolejki linowe i wyciągi typu poma. Dobrze jest wiedzieć, że jedna z nich jest najdłuższą w całych Czechach (jej długość wynosi 2198 m. Kolejka kończy swój bieg na Łysej Górze.

Trasy zjazdowe zostały ulokowane na wysokości 620 – 1315 m n.p.m. Są zróżnicowane pod względem trudności, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na to, czy jest wytrawnym narciarzem, czy osobą stawiającą pierwsze kroki na stoku. Na trasach można znaleźć szerokie nartostrady Niektóre sięgają nawet 100 m szerokości. Co więcej, to właśnie tutaj znajduje się jeden z najdłuższych zjazdów w Karkonoszach, gdzie deniwelacja terenu sięga 600 m.

Snowboardzistów oraz amatorów powietrznych akrobacji na nartach z pewnością ucieszy fakt, że w tym miejscu przygotowano dla nich snowpark. Obiekt wyposażono w wiele skoczni oraz balustrady umożliwiające powietrzne zabawy, a także wyciąg talerzykowy.

Decydując się na przyjazd w góry z najmłodszymi, Państwa uwadze nie może ujść fakt, że ośrodek wyposażono także w obszar dla dzieci Milkapark, gdzie można nie tylko znaleźć trasę ćwiczebną, ale także szkółkę narciarską, gdzie personel z przyjemnością zajmie się najmłodszymi adeptami sztuki narciarskiej.

Jak dojechać do Miasteczka Rokytnice nad Izerą?

Aby dojechać do kompleksu, należy:

  • jechać ulicą Piastowską, Górną i DW358 do ulicy Generała Władysława Sikorskiego/DK3;
  • następnie trasą DK3 kierować się do trasy nr 10, a następnie do trasy nr 14.
  • z drogi nr 14 należy zjechać na drogę 294, która prowadzi do Rokytnice nad Jizerou w Czechach.
  • aby dojechać do kurortu, należy jechać drogą 294 przez 5,5 km, aż dotrzesz do celu (Horní Rokytnice 702, 512 45 Rokytnice nad Jizerou, Czechy)

10. Wyciąg narciarski Šachty – Vysoké nad Jizerou

Ośrodek Šachty w Vysokém nad Jizerou to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi. Vysoké to miasto leżące pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami, w zachodniej części Kraju Libereckiego. Jest to najwyżej położone miasto w Czechach.

Decydując się na wypad do tego miejsca, trzeba pokonać ok. 35 km. Warto jednak mieć na uwadze, że po wykupieniu karnetu w ośrodku Šachty w Vysokém nad Jizerou, osoby jeżdżące na nartach mogą także korzystać z tras należących do ośrodka Kamenec Jablonec – nad Jizerou.

Trasy zjazdowe i wyciągi narciarskie

Ośrodek Šachty w Vysokém nad Jizerou oferuje odwiedzającym 4 wyciągi narciarskie:

  • jeden wyciąg ćwiczeniowy;
  • dwa wyciągi orczykowe Poma;
  • jeden wyciąg orczykowy Double Max, którego długość sięga 850 m.

Kompleks oferuje 7 tras zjazdowych, których długość wynosi 4 km. 90% z nich jest sztucznie naśnieżanych. Wszystkie natomiast są oświetlane, dzięki czemu z powodzeniem można oddawać się zimowemu szaleństwu także po zmroku.

Trasy mają średni stopień trudności, dzięki czemu doskonale proradzą sobie adepci sztuki narciarskiej o umiarkowanych umiejętnościach. Jedna z tras została specjalnie przygotowana z myślą o nauce zarówno dzieci, jak i początkujących narciarzy.

Dodatkowe atuty tego miejsca

Poza trasami zjazdowymi ośrodek oferuje swoim gościom także doskonale utrzymane trasy biegowe o łącznej długości 35 km oraz:

  • dziecięce skutery,
  • wypożyczalnię sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego,
  • skibusy,
  • snowtubing,

Jak zatem widać — każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jak dojechać do Ośrodka Šachty w Vysokém nad Jizerou

Aby spod Starej Piekarni dojechać do Ośrodka Šachty w Vysokém nad Jizerou, należy:

  • jechać ul. Piastowską, która przechodzi w ul. Górną, a następnie DW358 aż do ul. Generała Władysława Sikorskiego (DK3) (około 4,9 km);
  • nastepnie należy jechać trasą DK3 w stronę Czech, by potem zamienić ją na drogę 10 i 14. Tędy należy dojechać do trasy nr 29056, która doprowadzi nas do Rokytnice nad Jizerou w Czechach (długość trasy wynosi 22 km);
  • podążając drogą 29056, po przejechaniu 3,8 km należy skręcić w lewo w drogę 290, która doprowadzi do celu: Vysoké nad Jizerou.