Zdjęcie pobrane ze strony www.szklarskaporeba.pl

Historia poszukiwaczy skarbów gór, którą turyści mogą poznać w Chacie Walońskiej, sprawia, że miejsce to jest chętnie wybierane jako obowiązkowy punkt pobytu w Szklarskiej Porębie.

Legenda o Duchu Gór, który symbolicznie został pochowany na trasie na Złoty Widok będzie zapierać dech w piersiach nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Wybierając się bowiem do Chaty Walońskiej można mieć pewność, że przywitają nas tam nie tylko sale z wielobarwnymi minerałami, ale także pracownicy, którzy chętnie opowiadają legendy związane z regionem.

Atrakcją, dla której wiele osób decyduje się na odwiedzenie tego miejsca, jest Próba Pokory. Ci, którzy ją przejdą będą mogli wejść do kamiennych podziemi, w których przy ognisku otrzymują specjalny certyfikat potwierdzający, że zdobyli Pierwszy Stopień Wtajemniczenia Walońskiego. W tym momencie stają się Czeladnikami Walońskimi.

Jak dostać się do Chaty Walońskiej? Prowadzi do niej wiele dróg, jednak najbardziej znanymi są:

  • Szlak Waloński;
  • Czarny Szlak, który biegnie ze Szklarskiej Poręby na Wodospad Szklarki;
  • Magiczny Szlak Ducha Gór
  • wiele tras rowerowych.

Waloni to naród, który pochodził z Belgii i północnej Francji. Byli to poszukiwacze cennych minerałów. Pozyskawszy wiedzę, że w Karkonoszach mogą znajdować się cenne kruszce, już w średniowieczu rozpoczęli prace wykopaliskowe. Waloni są niezwykle tajemniczą grupą ludzi, która po dziś dzień intryguje i ciekawi nie tylko turystów, ale także rodowitych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Po dziś dzień wzbudzają podziw wiarą w magię oraz kultywowaniem swoich dawnych obyczajów. Jakie to obyczaje? Wybierzcie się do Chaty Walońskiej i sami się przekonajcie.