Zdjęcie pobrane ze strony www.muzeumdomhauptmannow.pl

Dom Hauptmannów to nie lada gratka dla miłośników historii i muzeów. Jest to oddział Muzeum Karkonoskiego, który zabudowano pod koniec XIX wieku. Dom mieści się w Szklarskiej Porębie. Aby stać się oddziałem Muzeum Karkonoskiego, przed rokiem 1994 przeszedł odpowiednią adaptację.

W miejscu tym można znaleźć eksponaty związane z pisarzami — Garhartem i Carlem Hauptmannami oraz Duchem Gór, który jest nieodłącznym elementem Karkonoszy. Ekspozycję poświęconą Liczyrzepie można znaleźć na parterze domu. Obok domu znajduje się Park Ducha Gór.

Jak ten dom pojawił się w rękach niemieckiego pisarza? Przyświeca temu piękna historia. Otóż wędrując po górach, pisarz dostrzegł dolinę. Zapragnął mieć w niej dom. Zbiegłszy leśną ścieżką i w przeciągu kilku godzin stał się właścicielem wiejskiej chatki, do której przynależał grunt, las i łąka. W kupionym zakątku zakochał się nie tylko pisarz, ale także jego żona i potomstwo. Razem zaczęli zmieniać starą chatkę, która na wiele lat miała stać się ich ostoją i miejscem domowego ogniska.