Zdjęcie pobrane ze strony www.mlynlukasza.pl

Młyn św. Łukasza wiele lat temu służył mieszkańcom Szklarskiej Poręby. Była to murowano — drewniana budowla, która na Kamieńczyku pełniła rolę młyna wodnego. Kilka rozczłonkowanych kondygnacji, których bryłę zdobiła dekorowana rzeźba figuralna zostało około 1870 roku przebudowanych na zajazd.

Osoby, którym zależy na poznaniu historii Szklarskiej Poręby koniecznie powinny zobaczyć to miejsce. Młyn św. Łukasza jest bowiem jednym z najstarszych, zabytkowych budowli w naszym mieście. Przyglądając się jego historii nie sposób nie zauważyć, że do dzisiejszego dnia pełnił wiele ról. Poza młynem swego czasu stał się także karczmą, a nawet tartakiem. Nie to jest jednak najsmutniejsze.

Na początku XX wieku doszło tutaj do pożaru, który doszczętnie strawił młyn. Pozostały po nim jedynie kamienne elementy. Na szczęście został odbudowany na kształt wiejskich chat. Po odbudowie był miejscem wystaw, siedzibą wielu artystów. Obecnie mieści się w nim restauracja, w której możecie skosztować dań z produktów regionalnych.