Pałace i zamki Karkonoszy

Perła Karkonoszy — tak nazywana jest Jelenia Góra, wokół której można odnaleźć pokaźny zbiór zamków i pałaców. Żeby odwiedzić wszystkie, trzeba przygotować się na wiele godzin zwiedzania. Niemniej jednak jest to doskonały sposób na zmienną pogodę, o którą w górach nietrudno.

Pałace i zamki, które chcemy tutaj przedstawić były w dużej mierze twierdzami obronnymi, bez których w średniowieczu nie można było się obyć. Co więcej — pałace, które można odnaleźć w Kotlinie Jeleniogórskiej i na terenie Dolnego Śląska to w dużej mierze pozostałości po niemieckiej arystokracji, która bogactwem budowli chciała pokazać swoją zamożność.

Decydując się na podróż w Karkonosze nie sposób nie odwiedzić pałaców i zamków, które prezentują nie tylko kunszt budowniczy, ale historię regionu. Warto mieć na uwadze, że niestety nie do wszystkich budowli będzie można wejść. Po niektórych pozostały jedynie ruiny, a część przeszła w prywatne ręce i została przekształcona choćby w hotele. Wybraliśmy zatem dla Was te, które można odwiedzić i które z pewnością sprawią, że podczas urlopu dowiecie się nowych rzeczy o przepięknym zakątku, jakim są Karkonosze i Dolny Śląsk.

Kotlina Jeleniogórska i jej pałace

Pałac Schaffgotschów

Pałac Schaffgotschów jest trzecim w kolejności budowlą, która powstała na terenie uzdrowiska Cieplice w Jeleniej Górze. Pomimo wielu perturbacji, pałac przetrwał po dziś dzień. Obecnie obiektem zarządza Politechnika Wrocławska, która jest jednocześnie mecenasem pałacu, który powstał w czasach późnego baroku (pałac wybudowano w XVII wieku na zlecenie rodziny Schaffgotschów). Obecny wygląd obiektu zawdzięczamy nie tylko wysiłkom władz uczelni, ale także miasta i Fundacji Niemieckiej, z którą nawiązano współpracę.

Wnętrza obiektu zachwycą niejedną osobę. Znajdują się w nich nie tylko zdobione stiuki, ale także przepiękne zabytkowe piece oraz część dawnych mebli, które udało się uratować. Co więcej, opiekunom pałacu udało się także znaleźć tajemne przejścia, którymi bez problemu można dojść zarówno do piwnicy, jak i na strych. Owe korytarze oddają atmosferę tajemnicy, która w takich miejscach podkreśla ich mniej lub bardziej znaną historię. Niestety, chcąc dokładnie obejrzeć wszystkie wnętrza pałacu trzeba zostać studentem Politechniki Wrocławskiej. Turyście, którzy chcą poznać budynek od wewnątrz, muszą nasycić się widokiem korytarzy. Warto również mieć na uwadze, że nie wolno ich fotografować. Jeśli lubicie oglądać fasady rozmaitych pałaców, musicie wiedzieć, że w tym miejscu na elewacji dumnie prezentują się doskonałe kartusze herbowe.

Wybierając się tutaj ze Szklarskiej Poręby, trzeba liczyć się z około 12-kilometrową wycieczką. Pałac jest bowiem położony na Placu Piastowskim, będącym centrum Cieplic, które są obecnie jedną z dzielnic Jeleniej Góry.

Decydując się na tę wycieczkę, po zobaczeniu pałacu warto pospacerować po pięknym Parku Zdrojowym, a także obejrzeć eksponaty w Muzeum Przyrodniczym. Po spacerze można także napić się pysznej kawy w pobliskiej kawiarence.

Pałac Paulinum

Kolejnym pałacem, który znajduje się na terenie Jeleniej Góry, jest Pałac Paulinum, który wybudowany został w XIX wieku. Obiekt ten znajduje się praktycznie w centrum miasta, na niewielkim wzniesieniu, które otacza przepiękny park — las. Obiekt obecnie jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, którzy stworzyli z niego hotel wraz z restauracją. Niemniej jednak zachęcają turystów do odwiedzin, zachwalając spokój oraz doskonały punkt wypadowy.

Budowę pałacu zleciła rodzina niemieckich przemysłowców. Ówczesnym właścicielom zależało na tym, aby budynek został stworzony na kształt saksońskich pałaców. W związku z tym, że pałac powstał stosunkowo niedawno, nie można w tym wypadku mówić o jego spektakularnej historii, czy skrytymi tajemnicami.

Istotne jest to, że w pewnym momencie swojego żywota budynek został zaniedbany. Na szczęście obecni właściciele wyremontowali go i stworzyli w nim przepiękny kompleks hotelowo — konferencyjny, w którym można nie tylko odpocząć, ale także skorzystać z zabiegów na drogi oddechowe. Warto podkreślić, że w tym miejscu rozrywkę znajdą także osoby, które lubują się w sportach ekstremalnych. W parku otaczającym pałac można bowiem oddawać się zabawie w pa

paint-ball.

Jak wspomnieliśmy Pałac Paulinum znajduje się praktycznie w samym centrum Jeleniej Góry. Można do niego dojechać kierując się na hotel Mercure, a następnie skręcić w ulicę Nowowiejską, a następnie w prawo, gdzie przepiękna parkowa aleja doprowadzi nas do budynku.

Pałac Wojanów

Pałac w Wojanowie to główna część dużego folwarcznego majątku. Wybudowano go na miejscu ruin budynków pochodzących z XIII wieku. Sam obiekt powstał w XVII wieku i po dziś dzień zachwyca przyjezdnych.

Na cały kompleks pałacowy składają się oprócz samego obiektu wybudowanego w stylu neogotyku angielskiego także murowana stodoła, stajnia i oficyna mieszkalna z XIX wieku. Sam pałac składa się z trzech kondygnacji, które wzniesiono na planie prostokąta. Budynek wyróżniają spośród innych okazałe wieże, które znajdują się w każdym narożniku.

Jak można się spodziewać, od czasu powstania pałac był wielokrotnie przebudowywany przez ówczesnych właścicieli. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach, dzięki czemu nie niszczeje. Właściciel dba o niego, dzięki czemu okolice Jeleniej Góry zyskują kolejny, przepiękny obiekt, który może być znakiem rozpoznawczym Karkonoszy.

Wchodząc do pałacu zachwyca nas przepiękna, bogato zdobiona sala balowa, która jest głównym punktem obiektu. Właśnie w niej wielu osobom puszczają wodze fantazji, dzięki czemu są w stanie wyobrazić sobie bale, jakie odbywały się w tych miejscach. Oprócz zabytkowych zabudowań warto również pospacerować po pałacowym ogrodzie, który został stworzony w romantycznym stylu.

Jak dotrzeć do pałacu. Do Wojanowa prowadzi wiele dróg, jednak najlepszą może okazać się ta przez osiedle Łomnickie. W Łomnicy należy skręcić w prawo (kierując się na Janowice Wielkie). A jeśli o tej miejscowości mowa — tutaj również można zatrzymać się na chwilę i obejrzeć kolejny pałac, który zdobi Kotlinę Jeleniogórską.

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy to przepiękny budynek stworzony w stylu barokowym. Obiekt położony jest w Łomnicy Dolnej, która znajduje się około 25 km od Szklarskiej Poręby. Pałac wybudowano w XVIII wieku na życzenie rodziny von Thomagnini, która była drugim właścicielem Łomnicy. Podobnie jak inne pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej, również ten przechodził w późniejszych latach z rąk do rąk. Jedni z właścicieli przebudowali go na styl biedermeierowski. Po II wojnie światowej pałac przejęło państwo. Władze stworzyły w nim szkołę, która mieściła się tam do lat ‘90 XX wieku. Wówczas to za odbudowę pałacu zabrali się przodkowie dawnych właścicieli, którzy nie tylko odrestaurowali pałac, ale także umożliwili turystom jego zwiedzanie.

Całość posiadłości składa się z pałacu głównego, przepięknego ogrodu, a także Domku Wdów. W tym ostatnim mieści się obecnie hotel i restauracja. Pałac Łomnica kryje w sobie ekspozycję dzieł, które stworzyli dolnośląscy artyści. W budynku znajduje się także Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej.

Przepiękne Zamki Karkonoszy

Zamek Chojnik

Chojnik jest jednym z najbardziej znanych zamków na Dolnym Śląsku, do którego zjeżdżają się turyści z całej Polski, a także z zagranicy. Ruiny swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim doskonałemu położeniu. Zamek znajduje się bowiem na wzniesieniu, dzięki któremu można nie tylko poczuć jak to jest iść górskim szlakiem, ale także, wykorzystując wieżę zamkową, obserwować przepiękne widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Aby dostać się do ruin, można wybrać jeden z dwóch szlaków. Jeden przeznaczony jest dla amatorów pieszych wędrówek, a drugi dla rowerzystów. Osoby, które zdecydują się na pieszą wędrówkę po drodze mogą zajrzeć do tzw. Jaskini Przemytników.

Po dostaniu się na górę naszym oczom ukazuje się nie tylko schronisko PTTK, ale także niewielka karczma, gdzie można się posilić i napić.

Ciekawostką jest, że właśnie w tym miejscu rokrocznie odbywają się pokazy walk rycerskich, a także koncerty muzyki średniowiecznej, na których można także zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne stroje. Dokonując niewielkiej opłaty turyści mogą wejść na teren zamku i podziwiać nie tylko jego ruiny, ale także wspomniane widoki.

Warto również wejść na wieżę, z której jak głosi legenda — rzuciła się w rozpaczy córka kasztelana — przepiękna Kunegunda.

Zamek Chojnik znajduje się w jednej z dzielnic Jeleniej Góry — Sobieszowie, znajdującego się na trasie Szklarska Poręba — Karpacz.

Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie to kolejny z wielu znanych obiektów, o którym nie można zapominać przybywając w Karkonosze. Obiekt znajduje się na wzniesieniu w miasteczku położonym na trasie Jelenia Góra — Wrocław. Przejeżdżając tą drogą nietrudno go zauważyć.

Obiekt powstał w XIII wieku. Na polskiej ziemi wyróżniała go nietypowa konstrukcja wieży. Warto podkreślić, że choć budowla miała wielu właścicieli, pomimo licznych przebudów i napadów przetrwała a bardzo dobrym stanie po dziś dzień. Choć obecnie można podziwiać jedynie ruiny zamku, cały czas robią one wrażenie na przybywających do Bolkowa turystach.

W zamku stworzono muzeum, w którym można obejrzeć średniowieczną broń oraz wiele przedmiotów, które były własnością książąt zamieszkujących zamek. W jednej z komnat muzeum można także obejrzeć XVIII-wieczne mapy. Jak zatem widać — w miejscu tym doskonale będą bawić się zarówno dzieci, jak i miłośnicy historii.

W ruinach zamku kilka razy w roku odbywają się pokazy walk rycerskich oraz koncerty muzyki gotyckiej.

Zamek Czocha

Zamek Czocha to kolejna budowla, która powinna znaleźć się na mapie turystów odwiedzających Dolny Śląsk. Miejsce to położone jest w okolicy miasteczka Leśna, leżącym nad jeziorem Leśniańskim. Obiekt po latach świetności stał się ośrodkiem szkoleniowo — wypoczynkowym, który nie tylko można zwiedzać, ale także skorzystać z bazy hotelowej i sal konferencyjnych.

Zamek Czocha w XIII wuelu służył do obron pogranicza polsko – czeskiego. Z czasem jednak przekształcono go w okazałą siedzib władzy księstwa Świdnicko — Jaworskiego. Z biegiem lat obiekt stracił na znaczeniu, przez co stał się siedzibą rodów rycerskich.

Po przebudowie na styl renesansowy zamek strawił pożar i dopiero w XX wieku został odbudowany na kształt, który można podziwiać do dnia dzisiejszego. Wchodząc do środka odwiedzających zachwyca interesująca architektura wnętrz. Historia głosi, że na zamku można zobaczyć Białą Damę, którą stała się nieszczęśliwa małżonka jednego z ówczesnych właścicieli obiektu.

Turyście, którzy zdecydują się na odwiedzenie Zamku Czocha mogą liczyć nie tylko na pokazowe walki rycerzy, ale także na wiele koncertów muzyki dawnej oraz zwiedzanie z udziałem przewodnika. Wybierając tę formę odwiedzin będą mogli nie tylko obejreć kasztelanie i podzamcze, ale także komnatę Cesarską i wiele pokoi, m.in. Chłopca Czarodzieja, podróżnika, czy myśliwski. Co ciekawe, wspomniane komnaty można bez problemu wynająć.

Warto mieć na uwadze, że wybierając się na Zamek Czocha, dobrze jest zaplanować cały dzień w tym miejscu. Okazuje się bowiem, że w jego okolicy znajduje się wiele ruin innych, okolicznych zamków, do których można dojść lub dojechać rowerem. Mowa tutaj o zamkach w Świeciu, Rajsku, czy Gryfie. Można także wybrać się trasą spacerową na Zaporę Złotnicką lub Leśniańską.

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów to obiekt warowny, który postawiono w okolicy Janowic wielkich w XIV wieku. Okazuje się, że obecnie ruiny zamku są jednymi z najciekawszych, jakie można odnaleźć na terenie Karkonoszy. Co więcej, można je zwiedzać bezpłatnie. Do tego miejsca można dostać się pieszym szlakiem, który prowadzi turystów przez las. Oznacza to, że poza wycieczką w piękne miejsce, mogą jeszcze wdychać świeże powietrze. Co więcej, jeśli nie zmęczy nas droga do samych ruin, można kontynuować wycieczkę. Z ruin bowiem można przejść aż do Krzyżnej Góry, gdzie na zwiedzających czekać będą przepiękne widoki.

Wybierając się na ruiny zamku Bolczów trzeba liczyć się z tym, że latem odbywają się tam biesiady przy ognisku okolicznej młodzieży.

Przed II wojną światową miejsce to było dostosowane do zwiedzania. Mieściła się tutaj karczma, w której można było nie tylko się napić, ale także zjeść przepyszne regionalne jadło. Obecnie jednak o ruinach pamięta niewiele osób. Jedyną oznaką dbałości o ie jest tablica informacyjna, na której spisana została historia zamku.

Zamek Wleń

Zamek Wleń uznawany jest przez wiele, szczególnie starszych osób, za jeden z pierwszych tego typu obiektów, które powstały na ziemiach polskich. Jego powstanie datuje się na okolice XII wieku. Ruiny zamku są niewielkie, bowiem w najwyższym punkcie mają zaledwie od 2 do 3 metrów wysokości. Atrakcją turystyczną, dla której przyjeżdża tutaj wielu ludzi jest przygotowana do zwiedzania wieża. Wchodząc na nią można podziwiać malownicze widoki, które roztaczają się wokół.

Ruiny położono są na szczycie wzniesienia, które jest częścią rezerwatu leśnego klonowo — lipowego Zamkowa Góra. Obiekt znajduje się w odległości 1 km od centrum Wlenia. Aby się do niego dostać, trzeba wspiąć się stromą drogą. Wstęp na zamek jest wolny.

Jadąc z Jeleniej Góry warto także zajrzeć na Perłę Zachodu i wieżę rycerską — budowle, które leżą w Dolinie Bobru oraz Jezioro Pilchowickie, na którym wybudowano tamę.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach swój początek ma w XIV wieku, kiedy to pewien rycerz przybywszy na ziemie Dolnego Śląska postawił w Karpnikach tzw. założenie obronne, które z czasem ewoluowało — nie tylko zmieniało właścicieli, ale także style architektoniczne. W dzisiejszych czasach obiekt ten można podziwiać jako neogotyk angielski. Obecnie jest to własność prywatna, która kryje się  głęboko w karpnickim lesie. Choć nie można wejść do środka budynku, turyści chętnie podziwiają jego fasadę. Co więcej, wybierając się tam latem nie da się oderwać wzroku od przepięknej przyrody, która otacza budynek.

Wybierając się do Zamku w Karpnikach, warto także zaplanować zwiedzanie pobliskich ruin kościoła ewangelickiego oraz przepięknego dworku, zwanego Szwajcarskim Dworkiem, który został wybudowany w XIX wieku. Zamówił go brat króla pruskiego — Fryderyk Wilhelm III.

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Choć nie jest to zamek, wieża rycerska w Siedlęcinie jest jednym z najbardziej interesujących obiektów w Karkonoszach. Jest to budowla mieszkalno — obronna, którą stworzono w stylu gotyckim. Jak się okazuje — najlepiej zachowana w Polsce.

Tego rodzaju obiekty budowano na przełomie XIII i XIV wieku, kiedy rycerze nie mogli budować zamków warownych ze względu na zakaz możnych, którzy nie chcieli utracić swojej pozycji.

Wspomniana wieża poza interesującą architekturą urzeka turystów niespotykanymi w innych miejscach malowidłami naściennymi, które tworzono metodą al secco (metoda malowania na suchym tynku). Jak można się spodziewać — autor tych dzieł jest nieznany. Co więcej, turyści, którzy pokuszą się o odwiedzenie wieży, mogą liczyć na widok „czynnej” fosy, która wypełniona jest po brzegi wodą z rzeki Bóbr.

 

Wymienione powyżej obiekty to najważniejsze z tych, jakie znajdują się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Miłośników tego typu budowli z pewnością ucieszy fakt, że pałaców i ruin zamków jest o wiele więcej, dzięki czemu mogą wracać tutaj i poznawać nowe okolice, jeśli tylko najdzie ich ochota.