Szklarska Poręba Dolna — Chybotek — trasa piesza

W okolicy Wodospadu Szklarki położone są dwa punkty turystyczne, których nie można pominąć będąc w Karkonoszach. Pierwszym z nich jest formacja skalna Chybotek. Na wycieczkę w tę okolicę może udać się każdy — zarówno starsze osoby, jak i rodziny z dziećmi, ponieważ cała trasa jest nie tylko krótka, ale także nieforsująca.

Szlak na Chybotek rozpoczyna się na parkingu, z którego turyści rozpoczynają wędrówkę na Wodospad Szklarki. Chcąc dojść do wskazanego miejsca, trzeba dobrze się przyjrzeć, ponieważ wejście na szlak jest słabo oznakowane. Znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Cała trasa przebiega czarnym szlakiem. Po przejściu leśną ścieżką około 300 m napotykamy pierwsze rozwidlenie. Tutaj należy skręcić w lewo. Idąc w drugą stronę, można swobodnie dotrzeć do Szklarskiej Poręby Dolnej. Idąc dalej dochodzi się do kolejnego rozwidlenia. w tym miejscu szlak zmienia się na niebieski. Aby dość do formacji skalnej Chybotek należy skręcić w prawo. Idąc w lewo dojdziecie do Złotego Widoku.

Chybotek to niezwykle ciekawa formacja skalna, na którą składają się granitowe głazy. Leży w Górach Izerskich, na Szlaku Walońskim. Ciekawostką jest, że ostatni, najwyżej położony głaz, którego średnica wynosi 4 metry można swobodnie rozkołysać. Właśnie stąd wzięła się nazwa atrakcji. Co więcej — legenda walońska głosi, że pod głazami ukryte jest wejście do podziemnego skarbca. Jak zatem widać — warto odwiedzić to miejsce i osobiście sprawdzić, czy to prawda.

 

Szklarska Poręba — Krucze Skały — Wodospad Kamieńczyka — trasa piesza

Krucze Skały i Wodospad Kamieńczyka to kolejne miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Szklarskiej Porębie. Wycieczka nie należy do trudnych, dlatego z powodzeniem można wybrać się na nią z dziećmi.

Wodospad Kamieńczyk to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty, który odwiedza Karkonosze, a w szczególności Szklarską Porębę. Jest to najwyższy wodospad znajdujący się w Sudetach. Do tego miejsca prowadzi wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, jednak my wybraliśmy najkrótszy, który rozpoczyna się na parkingu przy Osiedlu Huty. Cała trasa wiedzie czerwonym szlakiem i ma długość 4 kilometrów. Jej przejście zajmuje około 1,5 godziny.

Chcąc rozpocząć wycieczkę należy dostac się do wspomnianego wyżej parkingu, który znajduje się tuż przy drodze krajowej nr 3. Można tutaj dojechać własnym środkiem transportu, dojść na pieszo (wówczas wycieczka się wydłuża) lub skorzystać z autobusu PKS.

Po dotarciu na parking trzeba pokonać krótki, bo zaledwie 150-metrowy odcinek Szosy Czeskiej. Tutaj znajduje się główny parking pod wodospadem. Zanim jednak wybierzemy się w trasę na Kamieńczyk, warto po drodze odwiedzić Krucze Skały, na których znajduje się nie tylko punkt widokowy, ale także park linowy.

Do tego miejsca prowadzą nas gęsto ustawione oznaczenia. Wystarczy przejść zaledwie 300 metrów, aby dotrzeć do tego miejsca i móc podziwiać piękne widoki, a także skorzystać z parku linowego. Jego pokonanie do gratka dla tych, którzy nie boją się ekstremalnych przeżyć. W tym miejscu można także skorzystać z profesjonalnych szkoleń wspinaczkowych, które organizowane są nie tylko dla turystów, ale także służb państwowych, w tym GOPR, Policji, czy Wojska.

Po wizycie na Kruczych Skałach, aby dojść do Wodospadu Kamieńczyka, należy wrócić do głównego parkingu i stąd czerwonym szlakiem udać się do końcowego punktu. Odcinek, jaki trzeba pokonać ma około 1 km. Droga usytuowana jest w lesie. Trzeba nastawić się na wędrówkę pod górę. Trasa na Kamieńczyk kończy się na Rozdrożu pod Kamieńczykiem na wysokości 755 m n.p.m. Docierając do tego miejsca można zaobserwować, że zbiega się tutaj kilka tras, którymi można udać się na dalszą wędrówkę. Mowa tutaj choćby o:

  • czarnym szlaku, którym dotrzemy do dolnej stacji wyciągu prowadzącego na Szrenicę — trasa zajmuje około 15 minut;
  • zielonym szlaku — który doprowadzi nas nie tylko na średnią stację wyciągu na Szrenicę, ale także dalej do Schroniska pod Łabskim Szczytem — tutaj należy nastawić się na co najmniej 1,5-godzinną wędrówkę, a następnie dalej — na Śnieżne Kotły.

Chcąc dojść do Wodospadu Kamieńczyk trzeba cały czas kierować się czerwonym szlakiem. Po przebyciu około 700-metrowego odcinka, który biegnie kamienną drogą pod górkę docieramy do Wodospadu Kamieńczyka. Docierając na samą górę, swoje oczy należy zwrócić w lewą stronę, gdzie znajduje się wejście do kanionu Kamieńczyka. Chcąc zejść do wąwozu należy uiścić opłatę i pobrać kask, w którym będzie można zejść na punkt widokowy. Chcąc tam dotrzeć trzeba zejść specjalnie przygotowanymi schodami, a następnie stalową kładką, której zwieńczeniem jest wspomniany punkt widokowy. Tutaj kończy się nasza wycieczka.

Ciekawostką, szczególnie dla osób lubiących film „Opowieści z Narnii”, jest to, że w tym miejscu kręcono sceny do części „Książę Kaspian”.

 

 

 

Szklarska Poręba Dolna — Złoty Widok — trasa piesza

Złoty Widok to kolejny punkt na mapie Karkonoszy, który koniecznie trzeba odwiedzić. Ten, kto wybrał się już na Chybotek (formacja skalna w okolicy Wodospadu Szklarki) doskonale wie, że na Złoty Widok prowadzi podobny szlak. Jak zatem dojść do tego miejsca?

Wycieczka rozpoczyna się na parkingu, z którego dochodzi się do Wodospadu Szklarki. Wejście na Złoty widok znajduje się dokładnie po drugiej stronie. Jest to niepozorna leśna ścieżka, która niestety nie jest zbyt dobrze oznaczona.

Pierwszy etap wycieczki ma około 300 m. Po przejściu tego dystansu leśną niezbyt wymagającą ścieżką dociera się do pierwszego rozwidlenia. Tutaj czarny szlak, którym wędrowaliśmy do tej pory, zamienia się w szlak niebieski. Tutaj skręcamy w lewo i idziemy około 200 metrów. Tu znajduje się kolejne rozwidlenie, które prowadzi nas bezpośrednio na Złoty Widok. Aby dojść do tego punktu widokowego, wystarczy przejść kolejne 300 m. Zanim jednak naszym oczom ukażą się przepiękne widoki, dobrze jest spojrzeć w prawą stronę. Tutaj właśnie leży granitowa płyta Ducha Gór (na płycie można odczytać napis w języku niemieckim: Rübezahl, który po polsku znaczy: Liczyrzepa). To właśnie w tym miejscu znajduje się symboliczny grób Ducha Gór.

Po krótkiej wizycie w miejscu pochówku Liczyrzepy można udać się do celu, czyli Złotego Widoku. Ten punkt widokowy położony jest w Górach Izerskich na wysokości 585 m n.p.m. Sam punkt widokowy stworzono na granitowych skałkach, które mieszczą się nad Doliną Kamiennej. Będąc tutaj nie sposób nie oderwać wzroku od przepięknej panoramy Karkonoszy – od znanej wszystkim Śnieżki, poprzez Śnieżne Kotły, aż po Szrenicę.

 

Ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień — trasa piesza

Wybierając się do Szklarskiej Poręby nie można nie wybrać się na tę wycieczkę. Szczyt Wysoki Kamień to obowiązkowy punkt, jaki trzeba zobaczyć. Co więcej, trasa na niego nie jest wymagająca, dlatego polecany jest rodzinom z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi. Co więcej, oferuje przepiękne widoki na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie. Jak dość do tego punktu?

Cała wycieczka będzie przebiegała przez jeden z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Rozpoczyna się tuż przy dworcu PKP w Szklarskiej Porębie. Z dolnych partii miasta można dostać się tutaj pociągiem, pieszo lub samochodem, który zostawia się na bezpłatnym przydworcowym parkingu.

Wędrówka rozpoczyna się na ulicy Dworcowej, którą musimy przejść do skrzyżowania z drogą na Świeradów. Odległość to  około 150 metrów. W tym miejscu należy przejść pod tunelem i po pokonaniu około 15 metrów znajdziemy się przy wejściu na czerwony szlak, który prowadzi na Wysoki Kamień (należy szukać wąskiej drogi po lewej stronie). Tutaj rozpoczyna się kolejny etap wędrówki. Tuż po wejściu do lasu, po lewej stronie można odwiedzić punkt widokowy na Białych Skałach, z którego rozpościera się przepiękny widok na Szklarską Porębę i Karkonosze (głównie od Szrenicy do Śnieżnych Kotłów).

Wspomnianym lasem trzeba przejść jeszcze około 500 m, po przebyciu których dotrzemy do osiedla Podgórze i głównej drogi asfaltowej. W tym miejscu musimy skręcić w lewo i po przebyciu 100 metrów odnaleźć transformator, przy którym znajdują się oznaczenia kierujące turystów do celu, czyli na szczyt Wysoki Kamień. Przy oznaczeniu należy skręcić w prawo i ścieżką pod górkę kierować się w stronę pobliskiego lasu. Idąc tą drogą można odpocząć przy punkcie widokowym Trzy Kultury Złoty Widok. Tutaj można podziwiać nie tylko Kotlinę Jeleniogórską, ale także większość szczytów znajdujących się w Karkonoszach.

Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy dalszy etap podróży. Czerwonym szlakiem kierujemy się w stronę lasu, gdzie po przejściu około 300 metrów naszym oczom ukaże się rozdroże. Znakiem rozpoznawczym może okazać się leśna chatka, w której można posilić się i po raz kolejny chwilę odpocząć. Z tego miejsca czekać nas będzie bowiem ostatni, najtrudniejszy etap trasy. Do przejścia pozostaje ok. 1300 metrów. Trasa prowadzi zboczem, cały czas pod górę. Pokonując ten etap trzeba liczyć się z jednym trudniejszym podejściem, które może być zdradliwe szczególnie zimą, kiedy szlak jest oblodzony. Po przejściu tego odcinka docieramy do celu, czyli Szczytu Wysoki Kamień, z którego rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Szklarską Porębę, czy Kotlinę Jeleniogórską.

Jak można się spodziewać, opisana trasa jest jedną z wielu, które prowadzą na Szczyt Wysoki Kamień. Jedno jest pewne — bez względu na to, którą wybierzecie, nie możecie odpuścić tej wycieczki.

 

 

Ze Szklarskiej Poręby na Śnieżne Kotły — trasa piesza

Śnieżne Kotły to nazwa dwóch kotłów polodowcowych, rozdzielonych skalną grzędą, której głębokość dochodzi w niektórych miejscach do 250 m. Kotły położone są między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Widoki, jakie ukażą się turystom, zapierają dech w piersiach, dlatego dziś pokażemy Wam jedną z dróg, która do nich prowadzi. Do wspomnianego miejsca można dojść żółtym szlakiem który prowadzi ze Szklarskiej Poręby i łączy się z zielonym, prowadzącym przez Łabski Kocioł na samo dno Śnieżnych Kotłów.

Trasa rozpoczyna się w okolicy Muzeum Mineralogicznego, skąd żółty szlak prowadzi w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem. Dochodząc do tego miejsca żółty szlak należy zamienić na zielony, który doprowadzi nas do Śnieżnych Stawków. Miejsce to położone jest na samym dnie Śnieżnych Kotłów.  Całość trasy tam i z powrotem to około 14,5 km, co oznacza około 6 godzin pieszej wędrówki (z uwzględnieniem godzinnej przerwy).

Omawiana trasa ciągnie się przez najpiękniejszy odcinek karkonoskiego szlaku. Mowa tutaj o Ścieżce pod Reglami.

Wracając do trasy — początek żółtej trasy biegnie przez bukowo — świerkowy las. Pierwszy odcinek, jaki trzeba pokonać jest dość prosty, bo prowadzi bitą leśną drogą, która ma nas doprowadzić do rozdroża Sucha Droga. Kolejny, którego długość wynosi około 2,5 km prowadzi kamnienistym i mało wygodnym szlakiem.

Dochodząc do rozdroża Sucha Droga stajemy na styku dwóch tras – żółtej i zielonej. Dalej pójdziemy tą drugą, która biegnie pod Wodospadem Kamieńczyka od strony Wysokiego Mostu. Ruszając w dalszą trasę trzeba liczyć się z tym, że wchodzimy na najostrzejszy odcinek trasy, który choć ma jedynie 1,7 kilometra prowadzi nas  aż 225 m w górę. Na szczęście szlak biegnie szutrową, wygodną drogą. Podczas marszu napotkamy tylko jedno strome podejście, po którego pokonaniu naszym oczom ukaże się wypłaszczenie, gdzie znajdują się Kukułcze Skały. To właśnie tutaj znajduje się miejsce do odpoczynku. W tym miejscu można podziwiać nie tylko Szrenicę, ale także przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby.

Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Kierujemy się do Schroniska pod Łabskim Szczytem, do którego mamy zaledwie 500 m. Po przejściu około 300 m wychodzi się z lasu i oczom turystów ukazuje się panorama Borówczanych Skał, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Gór Izerskich. Napatrzywszy się na te piękne widoki udajemy się w dalszą drogę do Łabskiego Kotła, przy którym położone jest Schronisko pod Łabskim Szczytem, gdzie na tarasie widokowym można podziwiać przepiękne krajobrazy, a także odrobinę odpocząć.

Po odpoczynku można ruszyć na ostatni odcinek trasy, który prowadzi do celu Ścieżką nad Reglami. Długość odcinka wynosi 3 km i ze względu na przepiękne widoki uznawany jest za najprzyjemniejszy. Kilkadziesiąt metrów nad schroniskiem znajduje się Mokre Rozdroże, na którym musimy obrać zielony szlak prowadzący w kierunku Śnieżnych Kotłów. Ścieżka nad Reglami to głównie kamienista droga, na której gdzieniegdzie trzeba pokonać drewniane kładki. Przemierzając trasę i napawając oczy pięknymi widokami docieramy do rumowisk pod Łabskim Szczytem., gdzie w tle widać Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Co więcej, przy ładnej pogodzie można tutaj także dostrzec podwrocławską górę Ślęża.

Będąc w tym miejscu wycieczka powoli dobiega końca. Po przejściu całego rumowiska naszym oczom ukaże się widok na Mały Śnieżny Kocioł, a spoglądając w lewo dostrzeżemy skalisty szczyt Dużego Śnieżnego Kotła. Idąc dalej zielonym szlakiem trzeba spodziewać się ostatniego krótkiego podejścia, które doprowadzi nas do Śnieżnych Stawków. W tym miejscu szlak przebiega przez „Martwy Las”, a właściwie jego najciekawszą część, gdzie uschnięte drzewa niczym rzeźby łączą się z odradzającym lasem. Całość na tle Śnieżnych Kotłów daje niezapomniane wrażenia. Przechodząc obok tej scenerii docieramy do celu – jeziorek polodowcowych zwanych Śnieżnymi Stawkami, które znajdują się na dnie Śnieżnych Kotłów.

Ten tekst jest trochę dłuższy — ma 3997 znaków, ale także trasa jest dłuższa. Jeśli wg Pana jest za długi, proszę o informację. Postaram się go jeszcze bardziej skrócić